Najnowszy ranking zamożności województw, miast i wsi w Polsce za 2018 r. przygotowany przez „Wspólnotę”, pokazuje, że nie wszystkie regiony kraju rozwijają się równomiernie. Niezmiennie na pierwszym miejscu jest maleńki Kleszczów, czyli gmina górnicza. Inne górnicze samorządy także radzą sobie nie najgorzej.
Nie wiadomo jednak czy doskonała pozycja Kleszczowa niebawem nie przejdzie do historii. Wniosek w sprawie zmiany granic pomiędzy Bełchatowem i Kleszczowem rozpatrzy Rada Ministrów do końca lipca. Jeśli będzie on pozytywny dla Bełchatowa, to tam właśnie popłyną podatki z kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Nie będzie to jednak rozstrzygnięcie ostateczne.
- Źródłem bogactwa Kleszczowa są tereny, na których działa elektrownia i kopalnia węgla brunatnego. W zeszłym roku tylko z podatków płaconych przez te podmioty Kleszczów zyskał ponad 200 mln zł. Po zmianie granic 50 mln zł z tego wzięłaby gmina Bełchatów, której dochody dzięki temu podwoiłyby się. W naszym rankingu awansowałaby do pierwszej dwudziestki. W czołówce rankingu znajdują się gminy „po przejściach” oraz takie, które nadchodzących perturbacji mocno się obawiają. Na tereny najbogatszego Kleszczowa chrapkę ma znajdująca się na 240. miejscu gmina Bełchatów. Wniosek o zmianę granic rozpatruje rząd. Drugi w naszym rankingu Rewal właśnie wyszedł z programu naprawczego. A Kleszczów i tak utrzymałby pierwszą pozycję - czytamy na stronie wspolnota.org.pl.
W rankingu za 2018 r. Płock wyprzedził Gliwice w kategorii miast na prawach powiatu, Gdańsk jest wyżej niż Kraków i Poznań wśród miast wojewódzkich. Wśród miast powiatowych największy awans osiągnął Grodzisk Mazowiecki – z miejsca 7. wszedł na 3 miejsce.
Zwycięzcy w większości kategorii są ci sami od lat. To województwo mazowieckie (śląskie jest na 7. miejscu), Warszawa, Sopot, powiat człuchowski, Polkowice, Krynica Morska i Kleszczów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.