Lubelski Węgiel Bogdanka w piątek, 19 lipca, przedstawiła Raport Zintegrowany za 2018 r. Jest to szósta tego rodzaju publikacja przygotowana w oparciu o wytyczne Global Reporting Initiative , a piąta, która łączy w sobie zarówno wyniki finansowe, jak i pozafinansowe. Z raportem można się zapoznać pod tym linkiem.
- Z przyjemnością prezentuję Państwu piąty raport zintegrowany GK LW Bogdanka SA, w którym podsumowujemy miniony rok - czas wytężonej pracy o utrzymanie pozycji lidera innowacyjności, odpowiedzialności społecznej i efektywności. Prezentujemy osiągnięty na koniec roku sprawozdawczego wynik finansowy, zestawiony z rezultatami w wymiarze społecznym, środowiskowym i zarządczym. Po raz kolejny wykorzystujemy do tego sześć kapitałów: finansowy, produkcyjny (operacyjny), intelektualny, ludzki, społeczny i naturalny, wskazując przy każdym z nich kluczowe ryzyka oraz wydatkowane kwoty obrazujące skalę zaangażowania – napisał w liście otwierającym raport prezes LW Bogdanka Atur Wasil. Dodał, że model biznesowy i charakter działalności kopalni nie uległ istotnym zmianom w 2018 r, ale spółka wciąż poszukuje jednak rozwiązań i możliwości wdrażania inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju, które, zintegrowane z dotychczasowymi procesami, umocnią nas na pozycji branżowego lidera firm odpowiedzialnych społecznie.
Prezes podsumował także ubiegły rok.
- Zrównoważonym inwestycjom sprzyja utrzymana silna pozycja rynkowa, osiągnięta dzięki realizacji planu produkcyjnego na poziomie 9 mln t w 2018 r. a planu sprzedażowego na poziomie 8,9 mln t, co z kolei do - prowadziło do uzyskania udziału w rynku sprzedaży węgla energetycznego na poziomie 18,7 proc. oraz udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego dla energetyki zawodowej na poziomie 24,7 proc.. W 2018 r. skupialiśmy się na przyszłości i strategii, m.in. na dążeniu do zwiększenia wydobycia, co zrealizowaliśmy wykonując ponad 37 km wyrobisk korytarzowych, co - stwierdzam z nieukrywaną dumą - jest rekordem w historii Spółki. Taki rezultat wpłynął na bezpieczne wejście w 2019 r. i pozwolił ambitnie zaplanować cele związane z wydobyciem: na poziomie ok. 9,4 mln t – ocenił prezes Wasil.
Zgodnie z zasadami raportowania zintegrowanego, raport pokazuje tworzenie wartości w określonej perspektywie czasowej. Obejmuje rok kalendarzowy 2018 r., tj. okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r., wskazując jednocześnie - zgodnie z zasadami obowiązującymi w sprawozdawczości - zdarzenia istotne, które miały miejsce po dacie bilansowej, a przed przygotowaniem ostatecznej treści niniejszego raportu, tj. do dnia 1 czerwca 2019 r.
Raport obejmuje całą Grupę Kapitałową LW Bogdanka, w kształcie, w którym jest ona konsolidowana w sprawozdaniu finansowym. Ujmuje on więc jednostkę dominującą grupy kapitałowej, tj. spółkę LW Bogdanka SA, jej spółkę zależną Łęczyńską Energetykę sp. z o.o. oraz trzy mniejsze spółki (RG Bogdanka sp. z o.o., EkoTrans sp. z o.o., MR Bogdanka sp. z o.o.). Ze względu jednak na niewielki wpływ trzech ostatnich spółek na obraz grupy kapitałowej tak w ujęciu finansowym, jak również społecznym i środowiskowym, podmioty te zostały opisane w dokumencie w sposób ograniczony tylko do wybranych aspektów.
W raporcie zaprezentowano najistotniejsze dane dotyczące działalności biznesowej i ryzyk w tym obszarze, jak również kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych, które zestawione są w taki sposób, aby ułatwić ich porównywalność z poprzednimi latami oraz weryfikację.
Dla GK LW Bogdanka coroczne publikowanie raportów zawierających informacje niefinansowe i finansowe jest wyrazem transparentności i rzetelności oraz pełni rolę kluczowej formy dialogu z interesariuszami, zwłaszcza interesariuszami zewnętrznymi: akcjonariuszami, instytucjami i urzędami, czy nawet mediami. Zgodnie z przyjętą filozofią spójną z polityką środowiskową raport zintegrowany publikowany jest wyłącznie w wersji elektronicznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie prezesie, mydli Pan ludziom oczy brakiem węgla i pożarem endogenicznym w ścianie G1 że nie ma pieniędzy na premie i straszy tym że jeśli nie będzie większego postępu to premia nie będzie wyższa niż 24%, wstyd i hańba, zacznijcie szanować ludzi na dole bo z ich rąk chleb macie a chętnych jak 10 lat temu do fedry nie ma