Złoty wykazuje tendencję do umacniania się wobec euro, w najbliższych dniach utrzyma się na poziomie 4,2550-4,2600 - uważają ekonomiści. Rentowności polskich SPW w najbliższym czasie pozostaną stabilne, a rynków bazowych lekko spadną.
- Złoty wykazuje tendencję do umacniania się wobec euro. Podąża za rynkami globalnymi, na których przeważają oczekiwania luzowania monetarnego. Spodziewam się, że perspektywie kilku najbliższych dni utrzyma się na poziomie 4,2550-4,2600 - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Jej zdaniem inwestorzy zwracają głównie uwagę na zbliżające się posiedzenie Fed (31 lipca), na którym może dojść do obniżenia stóp procentowych.
- Oczekiwania na cięcie o 25 pb są powszechne, do tego inwestorzy czekają na EBC, który, jak sądzę, powstrzyma się z jakimikolwiek krokami do decyzji Fed - dodała ekonomistka Banku Pocztowego.
Poza informacjami, związanymi z oczekiwaniami co do stóp procentowych, inwestorzy zwracają uwagę na odczyty makro, czego najlepszym przykładem zdaniem Moniki Kurtek jest wtorkowy odczyt niemieckiego ZEW, który wpłynął na parę EUR/USD.
- Indeks zaufania był dużo gorszy od konsensusu. Stąd dolar umacniał się dzisiaj wobec euro. W krótkiej perspektywie spodziewam się, że EUR/USD podąży w kierunku 1,12 - oceniła Kurtek.
Indeks ZEW w Niemczech w lipcu wyniósł -24,5 pkt., a zgodnie z konsensusem oczekiwano -22,0 pkt.
Ponadto, na rynki napłynęły informacje NBP o polskiej inflacji i amerykańskiej sprzedaży detalicznej.
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii rdr w czerwcu wyniosła 1,9 proc. wobec 1,7 proc. w maju.
Sprzedaż detaliczna w USA w czerwcu wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.