W środę, 10 lipca, w Brukseli odbywa się druga edycja PKEE Summer Day, organizowanego przez Polski Komitet Energii Elektrycznej. Jest to znakomita okazja do przedstawienia unijnym decydentom kluczowych elementów strategii energetycznej Polski – a w szczególności regionalnych rozwiązań i wyzwań, związanych z transformacją energetyczną Unii Europejskiej. Jednym z uczestników „PKEE Summer Day” jest Grupa Energa, która prezentuje w Brukseli swoją strategię rozwoju OZE na najbliższe lata - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.
Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem „Polska energetyka się zmienia”. W jej trakcie najwybitniejsi branżowi eksperci zastanawiają się nad znalezieniem rozwiązań problemów, jakie stwarza transformacja energetyczna Unii Europejskiej, a w tym kontekście - nad szansami oraz wyzwaniami związanymi z morskimi farmami wiatrowymi.
Według obliczeń analityków tzw. „offshory” w rejonie Morza Bałtyckiego posiadają niewykorzystany jeszcze potencjał rzędu 186 GW, który do 2030 roku może wygenerować 750 TWh. Nic dziwnego, że do tej swoistej rewolucji przygotowują się również polskie koncerny energetyczne. Jednym z nich jest, mająca siedzibę w Gdańsku, Grupa Energa.
- Perspektywa powszechnej i całkowitej metamorfozy krajobrazu energetycznego na świecie jest jedynie kwestią czasu – mówi kierujący Grupą Energa prezes Grzegorz Ksepko.
- Jestem przekonany, że przedstawiane dziś, na tym bardzo ważnym dla całej Europy forum, rozwiązania systemowe z zakresu energetyki, a zwłaszcza prezentacja dyrektyw polskiego rządu w sprawie rynku energii elektrycznej oraz odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, w zasadniczy sposób przybliżą wszystkim zainteresowanym, w tym eurodeputowanym specyfikę polskiego rynku energetycznego - dodaje.
Grupa Energa od wielu lat jest polskim liderem pod względem udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych we własnym miksie energetycznym - obecnie wynosi on przeszło 30 proc. Grupa posiada 46 elektrowni wodnych, pięć farm wiatrowych oraz dwie farmy fotowoltaiczne. Obecnie w ostatnią fazę wkracza budowa najnowocześniejszego i największego w Europie hybrydowego magazynu energii, realizowana przez gdański koncern z partnerami z Japonii. Rozbudowywane są też instalacje wiatrowe na lądzie, a w długotrwałej perspektywie inwestycyjnej Grupa rozważa zaangażowanie w projekty offshorowe.
- Nasze działania ściśle wpisują się w wytyczne polskiego rządu dotyczące czystej, prosumenckiej, opartej na OZE energetyki – podkreśla Grzegorz Ksepko.
- Co istotne, w pełni podzielamy także wartości zrównoważonego rozwoju i zarządzania - dodaje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.