Na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór znajduje się głębokie wyrobisko po kopalni dolomitu „Bobrowniki-Blachówka”. Eksploatację zakończono tam w ostatnich latach XX w. i od tego czasu teren ten samoistnie zarasta. Okazuje się, że jest szansa na wykorzystanie tego miejsca.
- Gmina Bytom zainteresowana jest współpracą z gminą Tarnowskie Góry w zakresie zagospodarowania terenu kamieniołomu i planuje się podjęcie rozmów w tym temacie z przedstawicielami Urzędu Miasta Tarnowskie Góry - stwierdza Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Nieczynny kamieniołom dolomitu znajduje się przy drodze krajowej nr 11 łączącej Bytom z Kołobrzegiem. Wydobywany był tam dolomit ze złoża „Bobrowniki-Blachówka” przez Górnicze Zakłady Dolomitowe SA w Siewierzu. Efektowne ściany skalne mają tam nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Teren nieczynnej kopalni opanowała przyroda. Spąg wyrobiska zarósł młodnikiem brzozowym, utworzyło się też płytki staw z czystą wodą, wykorzystywane sporadycznie do kąpieli.
- Urząd Miejski w Bytomiu dysponuje postanowieniem Ministra Środowiska z dnia 21 września 2001 r., wygaszającym koncesję nadaną Górniczym Zakładom Dolomitowym SA w Siewierzu na wydobywanie dolomitu ze złoża „Bobrowniki-Blachówka”, położonego w miejscowościach Sucha Góra, Bytom, Tarnowskie Góry. Można przyjąć, że z formalnego punktu widzenia graniczną datą zakończenia eksploatacji w tym kamieniołomie jest właśnie data wygaszenia wymienionej koncesji - uważa Tomasz Sanecki.
Większa część kamieniołomu znajduje się po stronie Tarnowskich Gór, mniejsza - na terenie Bytomia. W tym drugim mieście są to działki będące własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby fizycznej, część jest zaś własnością osób fizycznych.
Przed kilku laty jeden z właścicieli gruntu na terenie byłego kamieniołomu próbował utworzyć tam stok narciarski. Usypane zostało efektowne zbocze, jednak prace z różnych powodów zostały przerwane. Niezależnie od tego w ścianie skalnej niedaleko płytkiego zbiornika wodnego zamontowane zostały punkty asekuracyjne i obserwować tam można amatorów skalnej wspinaczki. To świadczy o tym, że miejsce ma potencjał do zagospodarowania.
Bardziej znane jest sąsiednie wyrobisko, czyli dawny kamieniołom w Blachówce koło rezerwatu przyrody Segiet. Tam wydobycie zakończono wcześniej, przed 1994 r. Z początkiem grudnia 2002 r. uruchomiono tam stok zjazdowy z dwoma wyciągami narciarskimi, w tym jednym na igielicie. Odtąd miejsce to znane jest jako Dolomity Sportowa Dolina. Kamieniołom przy drodze krajowej nr 11 znajduje się nieco na północny wschód od DSD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.