Złoty może osłabić się wobec euro do 4,2600-4,2650, jeżeli w następnym tygodniu retoryka szefa Fed ostudzi rozbudzone oczekiwania na obniżki stóp procentowych - uważają ekonomiści. Rentowności SPW mogą wzrosną - do 2,4 proc. dla obligacji 10-letnich.
- W piątek doszło do powrotu EUR/PLN do poziomu 4,25, czego się spodziewaliśmy. W następnym tygodniu kalendarz makroekonomiczny będzie niezwykle ubogi, lecz inwestorzy usłyszą wypowiedzi przedstawicieli bankowości centralnej - m. in. zabierze głos szef Fed Jerome Powell (w środę i czwartek - 10 i 11 lipca - PAP) - powiedział PAP Biznes analityk rynków finansowych Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Jego zdaniem "retoryka Powella nie pozwoli nakręcać oczekiwań inwestorów, związanych z ewentualną obniżką stóp procentowych na posiedzeniu FOMC 31 lipca". Dodał, że nie spodziewa się jakiejkolwiek obniżki stóp za oceanem w lipcu.
- Gdyby szef Fed wystąpił w następnym tygodniu z taką retoryką, to mogłoby dojść do lekkiego osłabienia złotego wobec euro do poziomu 4,2600-4,2650 - powiedział Sutowicz.
Jednocześnie zaznaczył, że w takim scenariuszu "EUR/USD może podążyć do poziomu 1,1110-1,1200, gdzie znajdują się dołki z ostatnich miesięcy - z kwietnia, maja i czerwca".
O 14.30 na rynek napłynęły informacje z amerykańskiego rynku pracy. Kurs EUR/PLN nie zareagował na te dane.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w czerwcu wzrosła o 224 tys. wobec oczekiwanych 160 tys. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w maju o 0,2 proc. mdm i o 3,1 proc. rdr. Oczekiwano wzrostu płac na poziomie 0,3 proc. mdm i 3,2 proc. rdr.
RYNEK DŁUGU
W piątek na rynku długu skarbowego miały miejsce wzrosty rentowności - dotyczyło to zwłaszcza środka krzywej, gdzie wzrost przekroczył 4 pb.
- Spodziewam się wzrostu rentowności polskich SPW - w przypadku długu dziesięcioletniego możemy za pewien czas zobaczyć 2,4 proc. - powiedział Mateusz Sutowicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.