Warto studiować na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Spektrum zdobytej wiedzy umożliwi każdemu absolwentowi zatrudnienie nie tylko w branży górniczej, ale także w setkach innych zakładów przemysłowych w całej Polsce.
Górnictwo i geologia, inżynieria bezpieczeństwa, automatyka i informatyka przemysłowa, a także gospodarka surowcami mineralnymi – w tych czterech kierunkach będzie się można kształcić od października br. na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dodatkowo górnictwo i geologia otworzy swe podwoje również w języku angielskim, jako wykładowym. Wydział tworzy obecnie sześć katedr: Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej, Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa, Geomechaniki i Budownictwa Podziemnego, Eksploatacji Złóż oraz Geologii Stosowanej.
- Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez kadrę wykładowców o najwyższych kwalifikacjach. Nieodzownym wsparciem dydaktyki, ze względu na specyfikę niektórych przedmiotów, są zajęcia terenowe w zakładach pracy ze szczególnym uwzględnieniem zakładów górniczych. Wyjazdy dydaktyczne dla studentów organizowane są na terenie całej Polski w zależności od potrzeb oraz zainteresowań samych studentów. Mogą oni tym samym poznać rzeczywiste warunki ich przyszłej pracy - wyjaśnia prof. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Na wydziale działają aktywnie koła naukowe, których członkowie osiągają wysokie wyniki w przeprowadzanych konkursach naukowych. Władze Wydziału organizują cykliczne konferencje kół naukowych, podczas których studenci wygłaszają referaty na podstawie napisanych przez siebie artykułów. Biorą ponadto aktywny udział w konferencjach międzynarodowych i seminariach naukowych. Ich uczestnikami poza studentami są przedstawiciele przemysłu.
- W ramach seminariów wygłaszane są przez uczestników referaty o tematyce tożsamej z zakresem kształcenia, jako element poszerzenia wiedzy teoretycznej o aspekty praktyczne, prezentowane przez zaproszonych gości z przemysłu. Niewątpliwie ciekawym aspektem organizowanych seminariów jest panel dyskusyjny, w ramach którego studenci mają możliwość bezpośredniego zadawania pytań przedstawicielom przemysłu, którzy reprezentują potencjalnych, przyszłych pracodawców. W ten sposób nawiązywana i podtrzymywana jest ścisła współpraca nauki z przemysłem – podkreśla dr inż. Aneta Grodzicka, opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Bezpieczna Ściana”.
Co ciekawe, Wydział jest również otwarty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich.
- W oparciu o zawarte umowy organizowane są dla nich warsztaty, wykłady oraz konferencje. W ramach tych inicjatyw uruchomiono laboratorium pod nazwą „Kopalnia Doświadczeń” - zauważa Sergiusz Boron, prodziekan Wydziału.
Przyszli studenci otrzymają możliwość zgłębiania tajników wiedzy w nowym wymiarze, zarezerwowanym dotąd tylko dla naukowców. Ponadto wydział aktywnie prowadzi popularyzację nauki i technologii przemysłowych wśród uczniów szkół średnich, m.in. poprzez prowadzenie odpowiednio dostosowanych do zainteresowania młodzieży wykładów w szkołach.
- Naszą ambicją jest, aby absolwenci mogli wykorzystywać nabytą w trakcie studiów wiedzę nie tylko w górnictwie, ale również w innych gałęziach przemysłu – wskazuje prof. inż. Franciszek Plewa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.