Podczas obrad Komitetu Wykonawczego i Zgromadzenia Ogólnego Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, w poniedziałek, 24 czerwca, w Krakowie prezydent Euracoal Tomasz Rogala podsumował działania organizacji oraz przypomniał najważniejsze wydarzenia 2018 r., które miały wpływ na politykę klimatyczną, a w dalszej konsekwencji na przyszłość węgla i energetyki konwencjonalnej.
Z perspektywy Euracol bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem 2018 r. była Konferencja Klimatyczna COP24.
- Na szczycie zabrakło jednak przywódców państw, których gospodarki są w największym stopniu odpowiedzialne za emisję gazów cieplarnianych, takich jak Chiny, USA, Niemcy czy Francja – podkreślił Tomasz Rogala.
Jednocześnie kraje Unii Europejskiej, których energetyka w największym stopniu jest oparta na węglu, takie jak Polska i Niemcy, przedstawiły założenia swoich polityk energetycznych na kolejne lata.
Prezydent Euracoal podsumował również działania Komisji Europejskiej, szczególnie w zakresie długoterminowej strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych.
- W skali światowej wzrasta produkcja i konsumpcja węgla. Produkcja węgla na świecie wzrosła w 2017 r. o 3.2 proc., głównie w Chinach i USA. Globalne zużycie węgla wzrosło o 1 proc. co jest pierwszym wzrostem od 2013 r. Pomimo znacznego ograniczenia zużycia w krajach OECD, wzrost w Indiach i Chinach skompensował je z naddatkiem – zaznaczył prezydent Rogala.
Tomasz Rogala podkreślił aktywność Euracoal w 2018 r. Udało się zrealizować m.in.: organizację debaty na Europejskim Forum Energii, uruchomienie projektu CoalTech2051, organizację wystawy BeCo@l w Parlamencie Europejskim, spotkania platformy dla Regionów Górniczych.
Działania Euracoal miały na celu podkreślenie wartości, jakie generuje węgiel dla gospodarki i społeczeństwa.
- Przypomnijmy sobie ten łańcuch wartości, który na każdym kroku podkreślam. Mówimy o rozwoju wiedzy i technologii, kapitale ludzkim oraz źródle dochodów do budżetów centralnych i lokalnych. W przypadku PGG to: 561 mln euro CAPEX (wydatków inwestycyjnych - przyp. netTG.pl), 50 proc. wyższe wynagrodzenia niż w regionie, 761 mln euro podatków – wyliczał prezydent Euracoal Tomasz Rogala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.