Wiosną 1959 r. turyści odwiedzający Tatry mogli zobaczyć zmienioną nie do poznania Jaskinię Mroźną. U wejścia, zamiast dotychczasowej obudowy drewnianej, witała ich profesjonalnie przygotowana sztolnia wejściowa w obudowie żelbetowej.
Sztolnia nie jest długa, liczy zaledwie 8 m. Ale dzięki niej można powiedzieć, że Jaskinia Mroźna była najwyżej w Polsce położonym miejscem, gdzie po drugiej wojnie światowej prowadzono prace górnicze. Północny otwór wejściowy do jaskini leży na wysokości 1112 m n.p.m., a więc wyżej, niż uruchomiona w tych samych latach kopalnia odkrywkowa kwarcu na Izerskich Garbach w Górach Izerskich.
Oprócz wymurowania sztolni, zmieniono też sposób oświetlenia. Od 1959 r. turyści mogli się cieszyć światłem elektrycznym. Wcześniej, w latach 1953-1958 wędrowało się nią tak, jak dawniej po kopalni, czyli ze świecami lub górniczymi lampami karbidowymi. Teraz na hałdzie przed wejściem do jaskini powstał mały budynek kasowy, w którym umieszczono m.in. agregat prądotwórczy. Hałda powstała kilka lat wcześniej podczas odkopywania wejścia do jaskini.
Jak się okazało, wykonane wówczas prace nie były jedynym epizodem górniczym w dziejach Jaskini Mroźnej. Kolejne były potrzebne po tym, jak w listopadzie 2017 r. osunęły się skały, miażdżąc ścieżkę zejściową pod południowym otworze wyjściowym. Wówczas na pomoc pospieszył Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych "AMC" z małopolskiego Mnikowa. Zbudowana została obudowa osłonowa drewniana przed wylotem jaskini, zakotwiona w spągu i umocowana linami. Dzięki temu w lipcu 2018 r. można było ponownie udostępnić jaskinię.
Jaskinia Mroźna nie jest wcale wyjątkiem, jeśli chodzi o ingerencje górników w jej wygląd. Także, m.in., Jaskinia Raj w Chęcinach, Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy Jaskinia Łokietka w Czajowicach przeszły w minionych latach różnego rodzaju prace górnicze, polegające nawet na drążeniu w litej skale nowych korytarzy, kotwieniu ociosów i stropu, czy wzmacnianiu miejsc popękanych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.