W najbliższy czwartek, 27 czerwca, oddamy do rąk naszych Czytelników najnowszy numer Górniczej. Sporo uwagi poświęcamy w nim napiętej sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy z JSW w tym tygodniu protestowali w Warszawie i złożyli petycję do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Górnicy domagają się także przywrócenia dialogu społecznego w branży. Ponadto przyglądamy się zarobkom w górnictwie. Ze statystyk wynika, że w przeciągu ub. r. wzrosły one o 11 proc.
W pierwszym wakacyjnym numerze podsumowujemy także Akademię BHP Wydawnictwa Górniczego. W czasie dwóch dni obrad pojawiło się wiele cennych wniosków, które wprowadziły rozmowę o bezpieczeństwie w górnictwie na zupełnie nowe tory. O bezpiecznej pracy można także przeczytać w materiale autorstwa red. Kajetana Berezowskiego, który poznał jak fedruje się z kulturą w ruchu Marcel kopalni ROW.
Zachęcamy także do lektury rozmowy z Piotrem Morawcem, kierownikiem Górniczego Pogotowia Ratowniczego w KGHM Polska Miedź, który opowiada o warunkach panujących w czasie akcji w ruchu Zofiówka w maju 2018 r.
- Przed Zofiówką nigdy nie byłem w kopalni węgla, nawet na wycieczce. To, co tam zobaczyłem, czyli skalę zniszczeń i to, z czym ludzie muszą się zderzyć, przerosło moje największe wyobrażenia – powiedział TG doświadczony ratownik.
Nadzór górniczy cały czas czuwa nad bezpieczeństwem w kopalniach i sprawdza zakłady. Red. Aldona Minorczyk-Cichy przedstawia wyniki kontroli przeprowadzonych w 2018 r. Przedstawiciele WUG w ub.r. w 1431 przypadkach zadecydowali o wstrzymaniu robót górniczych oraz ruchu maszyn i urządzeń. Wyjaśniamy także jak funkcjonują komisje powoływane przez nadzór górniczy po wypadkach.
- Jeżeli wymaga tego waga lub zawiłość sprawy, prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołuje, w drodze zarządzenia, komisję specjalną do zbadania przyczyn i okoliczności konkretnego zdarzenia, określając jej skład osobowy. Takie uprawnienia nadaje mu Prawo geologiczne i górnicze – wyjaśnia Jerzy Migdał, główny specjalista w Departamencie Górnictwa WUG.
Przyglądamy się także zatrudnieniu w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Jak zmieniało się ono na przestrzeni lat przedstawia red. Jacek Madeja.
Co prawda wakacje dopiero co się rozpoczęły, ale wyjaśniamy na co od października mogą liczyć studenci Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Do najbardziej atrakcyjnych zajęć prowadzonych w ramach studiów na pewno będzie można zaliczyć te odbywające się w hali technologicznej.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Od 1sierpnia sytuacja się odwróci. Młody człowiek nie placacy podatku lepiej zarobi niż starszy pracownik
Starszy elektryk-właśnie o to chodzi ,niech ten fachowiec zarabia przyzwoicie i więcej od młodego , tylko że tak jak pisze rx6 , żaden młody nie będzie pracował na stawce jakiej oferuje PGG co widać po brakau chętnych do pracy ,stawki muszą ruszyć w górę ,że nawet bez stażowego da się normalnie zarobić. Niemożliwe ale obecnie wiekszość mlodych traktuje PGG jak kiedyś firmę tzn zdobyć doświadczenie i starać się o pracę w innej spółce albo w ogóle dać sobie spokój z górnictwem tym bardziej ,że lepsze funkcje już są obstawione przez znajomych znajomego i emerytów na umowę-zlecenie ,niespotykane jest też to że to kiedyś kopalnia podbierała ludzi z firm a teraz bywa odwrotnie ,są firmy w których nie ma dodatków ale jak policzysz przebicie w porównaniu z PGG to jesteś do przodu nawet jak zsumujesz dodatki. Obecnie nie ma przywiązania do zakładu pracy bo idzie się tam gdzie lepiej płacą a niestety PGG wypada bardzo średnio na rynku pracy i płacy ,nie ma też gwarancji że za kilka lat nie trzeba będzie dojeżdżać 50km co już ma miejsce u niektórych co im zlikwidowano kopalnie, jedynie ich trzyma to że mają blisko do emerytury a i te 25 lat to zależy od tego kto będzie rządził w następnych latach.
Płaca w PGG opiera się na wysłudze lat i to jest dobre nie może byc tak że czerwoy i młody pracownik zarabia tyle samo co doświadczony PŁACA ZA WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE lepsze oko fachowca niż torba narzędzi
Wysługę lat powiadasz? a wczym twoja praca różni się od mojej? każdy powinien mieć płacone za wykonywaną pracę tak samo ,dzisiaj nikt nie czeka 15 lat aż mu wskoczy 10 % KG więcej ,nie te czasy albo jest kasa za robotę albo się zmienia na inną ,tym bardziej w takim PGG zarobki jak na powierzchni a warunki bez porównania Kiedyć może można było pościemniać ale przy dzisiejszym braku ludzi już zapi....sz do dzwona a będzie jeszcze gorzej.
Mlode chcieli by zarabiać jak stare hajery no coz trzeba mieć wysluge lat.....
Jak Pgg chce znaleźć pracowników jak wypłaty to kpina ,więcej osób woli pracować w eko-oknach bo zarobki są tam podobne i lepsze płatne weekendy
O11% papier wszysko przyjmie Takie głupoty to mogą pisać tylko bajkopisarze, którzy górnictwo i realia znają z opowieści kierownictwa W pgg kasa idzie na reklamy i głupoty Jak chcesz to podeśle paski z tego roku i zeszłego-to mi pokażesz gdzie jest ta podwyżka cwaniaku Propaganda jak za komuny.
HAHAHAHA zarobki w górnictwie wzrosły o 11% śmiech , żenada. W JSW to się zgadza nawet o wiele więcej procent , ale reszta branży ?? wstyd!!!!! 'Panowie szlachta '