Wtorkowa, 25 czerwca, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się sporymi głównych indeksów. Apetyt na ryzyko u inwestorów zmniejsza się w reakcji na gorsze od oczekiwań dane oraz rosnące napięcia geopolityczne. Nastroje popsuły też wypowiedzi członków Fed, studzące entuzjazm w sprawie obniżki stóp procentowych.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,67 proc. do 26 548,22 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,95 proc. do 2917,38 pkt. Nasdaq Composite spadł o 1,51 proc. 7884,72 pkt.
Inwestorzy negatywnie zareagowali na wypowiedź prezesa Fed z St. Louis Jamesa Bullarda, który w Bloomberg TV powiedział, że obniżenie przez Rezerwę Federalną na najbliższym posiedzeniu stóp procentowych o 50 pb byłoby przesadzone.
- Myślę, że obniżka o 50 pb to byłaby przesada - powiedział Bullard. Dodał, że "byłby skłonny" obniżyć stopy o 25 pb.
Z kolei prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell w przemówieniu w Council on Foreign Relations w Nowym Jorku stwierdził, że polityka monetarna "nie powinna nadmiernie reagować na pojedyncze dane lub krótkookresowe zmiany sentymentu".
- Będziemy ściśle monitorować nadchodzące informacje dla perspektyw gospodarczych i będziemy działać odpowiednio, aby podtrzymać ekspansję - powiedział w przemówieniu prezes.
- Pytanie, z którym zmagamy się w Rezerwie, dotyczy tego, czy niepewności będą nadal obciążać prognozy, a tym samym wymagają dodatkowej akomodacji w ramach polityki pieniężnej - dodał Powell.
Wskazał, że wielu członków Fed widzi silnie przesłanki za cięciem stóp procentowych.
Rynki wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w lipcu o 25 pb na 100 proc., natomiast o 50 pb na 36 proc. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed implikowane prawdopodobieństwo cięcia fed funds o 100 pb przypada na połowę 2020 r.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego kraj wprowadza nowy pakiet "surowych" sankcji przeciw Iranowi, które obejmą m.in. najwyższego duchowo-politycznego przywódcę tego kraju ajatollaha Alego Chameneia. Trump dodał, że sankcje mogą obowiązywać latami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.