O pilne wprowadzenie na każdej zmianie roboczej skróconego czasu pracy z powodu panujących w Polsce upałów zaapelował z piątek, 14 czerwca, do pracodawców branży węglowej związek zawodowy "Przeróbka".
"Zarząd Krajowy Związku Zawodowego Pracowników Zakładów Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce "Przeróbka" apeluje o pilne wprowadzenie na każdej zmianie roboczej skróconego czasu pracy dla wszystkich pracowników, którzy są zagrożeni narażeniem na pracę na otwartej przestrzeni w temperaturze od 24 stopnie Celsjusza, a wewnątrz budynku, przy temperaturze powyżej 27 stopni Celsjusza" - czytamy w komunikacie dostarczonym portalowi netTG.pl w sobotę rano.
- Zastosowany skrócony czas pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia dla pracownika za pracę - zastrzega Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący związku.
Związkowcy uzasadniają, że wprawdzie prawo nie zmusza pracodwaców do skaracania dniówek z powodu upału, jednak nie ma także zakazu racjonalnego działania w tym zakresie.
"Co prawda, przepisy prawa nie nakładają na pracodawcę obowiązku skracanie pracownikom czasu pracy w upalne dni. Jednakże nie istnieje w tym zakresie żaden zakaz prawny i pracodawcy dobrowolnie mogą w swoich zakładach pracy skracać dzień pracy w upały na przykład w formie wyrażenia zgody na wcześniejsze zakończenie pracy przez pracownika" - napisano w apelu "Przeróbki".
- Oczekujemy, że nasz apel spotka się z pozytywnym zrozumieniem i odzewem, za co z góry w imieniu pracowników serdecznie dziękujemy - napisali związkowcy.
Adresatami pisma są zarządy PGG, JSW, LW Bogdanka, Węglokoksu Kraj, SRK, Taurona Wydobycie oraz Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji w grupie JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK