- Jeżeli ktoś zaczyna myśleć o kryzysie w momencie, kiedy on następuje, to jest za późno. Do działania trzeba się wcześniej przygotować - mówił podczas Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego, Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń i były rzecznik prasowy Katowickiego Holdingu Węglowego.
- Rzecznik musi się do każdej relacji przygotować, musi mieć wiedzę o kopalni i o samym zdarzeniu. Przekazywać należy w sposób maksymalnie prosty, tak, żeby nasze babcie mogły to zrozumieć - wyjaśniał.
Dobrze jest, gdy rzecznik spółki ma stałe wsparcie w każdym zakładzie górniczym. Mogą to być inżynierowie energomechaniczni lub inwestycyjni. Muszą to być ludzie, którzy potrafią opowiadać prostymi słowami o technice.
- Ci, którzy współpracują z rzecznikiem, powinni być na tyle wysoko posadowieni w zakładowej hierarchii, aby mieli prawo o każdej porze wejść do sztabu akcji ratowniczej, lecz nie byli w tym sztabie uwiązani – wyjaśniał dalej Wojciech Jaros.
Każda informacja o zdarzeniu powinna być wyczerpująca, ale nie do przesady szczegółowa, ponieważ – jak podkreślił rzecznik SRK – odbiorca jej nie zrozumie.
Klęską dla rzecznika jest sytuacja, w której nie zabrał on głosu, a w mediach już pojawiają się informacje o zdarzeniu, zazwyczaj nie potwierdzone i przekłamane.
Niestety, zdarza się, że dziennikarzom brakuje profesjonalizmu, zwłaszcza młodym
- Trybuna Górnicza, to oczywiste, ale również Telewizja Trwam i Radio Maryja – z tymi mediami mam najlepsze doświadczenia. Podchodzili bardzo rzetelnie do swojej pracy nie szukając taniej sensacji. Złe wspomnienia mam niestety z Polsatem, ale nie dlatego, że przekręcone zostały jakieś fakty. Otóż miałem sytuacje, gdy kamera została zatrzymana, operator odłożył ją na bok, a reporter podszedł do mnie i powiedział: „no wie pan, ale teraz niech mi pan powie prywatnie, o co tutaj chodzi”. Kamera była wprawdzie odłożona, ale mikrofon kierunkowy wprost przeciwnie, pracował. To nie jest profesjonalne zachowanie – wskazywał Jaros.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.