- Górnictwo polskie jest bardzo trudne. To nie są pojedyncze zagrożenia występujące w kopalniach - mówi z rozmowie z Trybuną Górniczą dr inż. PIOTR BUCHWALD, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Dlaczego w kopalniach węgla kamiennego z roku na rok, z wyjątkiem dwóch ostatnich lat, kiedy odnotowano niewielki wzrost, jest mniej wypadków?
To pewien proces, który obserwujemy w zakładach wydobywczych, zbieżny z prowadzonymi tam działaniami prewencyjnymi i profilaktyką. Górnictwo polskie jest bardzo trudne. To nie są pojedyncze zagrożenia występujące w kopalniach. Nie ma zakładu wydobywczego, w którym nie nakładałyby się na siebie różne zagrożenia, nie funkcjonowałyby zagrożenia skojarzone. W związku z tym konieczna jest odpowiednia profilaktyka, podejście, no i oczywiście także nakłady finansowe. Jak oceniam, dzisiaj w zakładach wydobywczych pod tym względem sytuacja wygląda przyzwoicie.
Co można robić lepiej i jaka jest w tym rola Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego?
Stacja, jako podstawowa jednostka ratownicza, przywiązuje bardzo dużą wagę do spraw bezpieczeństwa w polskim górnictwie. Oprócz podstawowej działalności, czyli interwencyjnej, pomagamy branży węglowej na każdym kroku, staramy się wprowadzać dobre praktyki w zakresie działań prewencyjnych. Nasi specjaliści na miejscu w kopalniach doradzają, jak zadbać o bezpieczeństwo. Jesteśmy pod tym względem bardzo aktywni.
Dlaczego CSRG bierze udział w konferencji o bezpieczeństwie pracy organizowanej przez Wydawnictwo Górnicze?
W CSRG przywiązujemy naprawdę dużą wagę do spraw bezpieczeństwa. Jedna z naszych spółek zajmuje się usługami prewencyjnymi, w tym także doradzaniem w trudniejszych sytuacjach, w jakich znajdują się górnicy, w tym kadra inżynieryjna poszczególnych kopalń. Taka konferencja, jak ta zaproponowana przez Wydawnictwo Górnicze, to przede wszystkim wymiana poglądów, panel dyskusyjny na złożone tematy dotyczące w branży.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.