Złoty może osłabić się minimalnie wobec euro i podążyć w kierunku 4,29 - uważają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności SPW w najbliższych dniach będą stabilne - obligacje 10-letnie poruszać się będą wokół poziomu 2,62 proc.
- Spodziewam się w najbliższych dniach minimalnego osłabienia złotego wobec euro do poziomu 4,29, przy czym na rynku może pojawić się nieco więcej zmienności - powiedział PAP Biznes analityk Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Sutowicz dodał, że wtorkowa rekonstrukcja rządu, w tym zmiana na stanowisku ministra finansów, oraz wstępny odczyt polskiego CPI nie miały większego wpływu na notowania pary EUR/PLN.
Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Wicepremierem został Jacek Sasin, Elżbieta Witek - szefem MSWiA, Marian Banaś - ministrem finansów, Bożena Borys-Szopa ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, a Dariusz Piontkowski - szefem MEN.
Ponadto, ustępująca ze stanowiska szefa resortu finansów Teresa Czerwińska została powołana przez prezydenta na członka zarządu NBP.
GUS podał we wtorek wstępny odczyt inflacji - w maju wskaźnik CPI wyniósł 2,3 proc. rdr wobec konsensusu 2,3 proc. i wobec 2,2 proc. w kwietniu.
- EUR/USD nie zagrzał zbyt długo miejsca powyżej 1,1250, a w tym tygodniu oczekuję, że podąży w kierunku 1,1180 - powiedział Mateusz Sutowicz.
- Częściowo może temu sprzyjać posiedzenie EBC (w czwartek - PAP), na którym usłyszymy coś na temat zagrożeń dotyczących inflacji i zmiany PKB w strefie euro. Nie oczekuję czegokolwiek, co mogłoby wynieść dolara powyżej 1,13 - dodał analityk Millennium Banku.
- Od pewnego czasu poruszamy się w rytm zmian cen długu z rynków bazowych. Tak jak dla niemieckiego bunda, wydaje się, że poziomem równowagi jest rentowność -0,2 proc., tak dla naszych 10-letnich SPW tym poziomem jest 2,62 proc., i oczekuję stabilizacji notowań wokół tego poziomu w najbliższych dniach - powiedział ekspert Millennium Banku Mateusz Sutowicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.