W poniedziałek, 3 czerwca, o godz. 9 rozpoczęła się rekrutacja na studia pierwszego stopnia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kandydaci mogą wybierać spośród 63 kierunków na 16 wydziałach AGH. W tym roku oferta poszerzyła się o siedem nowości - poinformowała portal netTG.pl Natalia Bujak z biura prasowego krakowskiej uczelni.
W ramach studiów I stopnia w AGH przyjętych zostanie łącznie 7245 studentów: 6065 na studiach stacjonarnych i 1180 na studiach niestacjonarnych. W tegorocznej rekrutacji AGH proponuje następujące nowości: Cyberbezpieczeństwo (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), Nowoczesne Technologie w Kryminalistyce (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), Materiały i Technologie Metali Nieżelaznych (Wydział Metali Nieżelaznych), Tworzywa i Technologie Motoryzacyjne (Wydział Odlewnictwa), Paliwa i Środowisko (Wydział Energetyki i Paliw), Mikro- i Nanotechnologie w Biofizyce (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), a także Computer Science (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej), czyli kierunek w języku angielskim skierowany do studentów zagranicznych.
Rekrutacja na studia w AGH prowadzona jest w cyklach rekrutacyjnych trwających 7 dni. Pierwsza kwalifikacja kandydatów odbędzie się już 9 lipca, po tym, jak tegoroczni maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości. Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia stacjonarne potrwa do 11 września lub wyczerpania miejsc na danym kierunku. Zaletą rekrutacji cyklicznej jest fakt, iż kandydaci już w ciągu tygodnia będą wiedzieć czy zostali zakwalifikowani na zadeklarowane kierunki, a następnie będą mogli dokonać wpisu na wybrane studia. Kandydaci mogą wybrać maksymalnie pięć kierunków studiów z tego samego lub z różnych wydziałów - objaśnia Natalia Bujak.
Na studiach stacjonarnych najwięcej studentów zostanie przyjętych na kierunki: Mechanika i Budowa Maszyn (330 osób, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki), Informatyka (300 osób, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji), Matematyka (200 osób, Wydział Matematyki Stosowanej), Technologia Chemiczna (200 osób, Wydział Energetyki i Paliw wraz z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki) oraz Inżynieria Materiałowa (200 osób, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki wraz z Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej). Najwięcej studentów pierwszego roku rozpocznie w październiku naukę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki - łącznie na sześciu kierunkach przyjętych zostanie 750 studentów.
W ramach zachęty dla wybitnie uzdolnionych maturzystów, AGH w Krakowie już po raz kolejny przygotowała dodatkowy pakiet korzyści, z którego od nowego roku będą mogli skorzystać najlepsi absolwenci szkół średnich oraz laureaci olimpiad stopnia centralnego. Wszyscy kandydaci przyjęci na I rok studiów pierwszego stopnia mają zagwarantowane miejsce w akademikach Miasteczka Studenckiego AGH. Dla najlepszych maturzystów miejsce w akademiku będzie przez pierwszy rok studiów bezpłatne. Ponadto najzdolniejsi studenci I roku będą mogli skorzystać z indywidualnego programu studiów pod opieką tutora oraz wybrać jedną z dwóch dodatkowych opcji: wziąć udział w warsztatach czy szkoleniach lub skorzystać z wyjazdów edukacyjnych. W roku ubiegłym celem takiego wyjazdu był CERN. Wsparcie części tych działań możliwe jest dzięki dotacji projakościowej MNiSW - poinformowała uczelnia.
Pełna lista kierunków, na które mogą rejestrować się kandydaci oraz szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji, można znaleźć w nowym serwisie rekrutacyjnym: www.kandydaci.agh.edu.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.