Polska podpisała na początku 2018 r. kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie siarczków polimetalicznych, takich jak: miedź, srebro, metale szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich, na obszarze ryftu śródatlantyckiego. Teraz trzeba będzie uruchomić kolejną polska kopalnię, tym razem na oceanie.
Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (MODM) jest agendą ONZ zajmującą się zasobami znajdującymi się na dnie oceanów obszarów będących poza jurysdykcją państwową. Zrzesza ona 168 państw członkowskich. MODM pozwala państwom-stronom Konwencji na organizację i kontrolę działalności na dnie morskim oraz podziemiu poza granicami jurysdykcji państw, w szczególności w zakresie administracji znajdującymi się tam zasobami.
- Eksploatujemy mniej złóż surowców niż było to 30 lat temu. Tymczasem świat potrzebuje metali do elektromobilności i elektryczności, miedzi, srebra, metali ziem rzadkich, litu i kobaltu. Musimy tych surowców poszukiwać. Niektórych metali brakuje, dlatego trzeba sięgnąć do dna oceanów, gdzie jest ich jeszcze stosunkowo dużo. Taką koncesję Polska zdobyła. W ten sposób znaleźliśmy się wśród siedmiu państw świata, posiadających taki kontrakt. Jesteśmy ulokowani z Francja i Rosją na Atlantyku. Niemcy, Chiny, Japonia i Indie będą eksploatować surowce na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku – wyjaśnia dla portalu nettg.pl Mariusz Orion Jędrysek, główny geolog kraju.
Polska koncesja liczy 10 tys. km kw. Złoża leżą na głębokości od 1400 do 2800 m. Umowa przewiduje piętnastoletnią koncesję na eksploatację. Będzie można ją po tym czasie przedłużyć o kolejne pięć lat. Nasz kraj posiada również działkę na Pacyfiku.
Leży ona w strefie Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku. Na ok. 75 tys. km kw. Będzie można wydobywać mangan, wanad, molibden, nikiel, miedź, lecz najpierw będzie trzeba dokładnie zbadać opłacalność przedsięwzięcia.
W tym roku mają zostać określone regulacje prawne związane z przyszłą eksploatacją. Opracowywana jest również koncepcja pierwszego rejsu badawczego w rejony, gdzie być może już za dwa, trzy lata ruszy wydobycie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.