Ponad 800 linii wysokiego napięcia w południowej Polsce jest na bieżąco monitorowane pod wzglądem aktualnych zdolności przesyłowych, które zmieniają się np. w zależności od pogody. Informacje dostarczane przez 213 stacji pomiarowych pomagają w lepszym wykorzystaniu linii.
- Zdecydowaliśmy o instalacji ponad 200 punktów pomiarowych na liniach wysokiego napięcia, które umożliwiają wyznaczenie dynamicznej obciążalności tych linii oraz monitoring wykorzystania ich zdolności przesyłowych w zależności od panujących warunków pogodowych - poinformował w piątek, 31 maja, wiceprezes spółki Tauron Dystrybucja Jerzy Topolski.
Dokładne pomiary zdolności przesyłowych linii mają dla energetyków olbrzymie znaczenie w związku ze zwiększającym się popytem na prąd oraz rosnącym udziałem nowych źródeł energii - przede wszystkim odnawialnych - w systemie elektroenergetycznym. Stąd potrzeba bieżących informacji, jaką maksymalną ilość energii można w określonym czasie przesłać za pomocą konkretnej linii.
Do pomiarów tzw. dynamicznej obciążalności linii służą punkty pomiarowe, złożone ze stacji pogodowej, zasilanej przez turbinę wiatrową i panel słoneczny, oraz modułu przesyłającego dane do serwera. Mierzona jest temperatura otoczenia, prędkość i kierunek wiatru oraz nasłonecznienie. Na podstawie tych danych specjalistyczne oprogramowanie wylicza maksymalny prąd obciążenia dla każdej linii. Dane służą dyspozytorom, odpowiedzialnym za zarządzanie ruchem sieci energetycznej wysokiego napięcia.
Odbywające się automatycznie, co 15 minut, obliczenia obciążalności linii polegają na wykonaniu jej bilansu cieplnego na podstawie aktualnych danych pogodowych, informacji o konstrukcji linii oraz jej bieżącego obciążenia. Im większa częstotliwości obliczania, tym szybsza informacja o dostępnym zapasie pomiędzy aktualnym obciążeniem a dopuszczalną w danym momencie wielkością przesyłu mocy.
Działająca na południu Polski firma Tauron Dystrybucja, która wdrożyła system pomiarowy, to największy w Polsce dystrybutor energii elektrycznej, dysponujący siecią 258 tys. km linii energetycznych na obszarze blisko 58 tys. km kw. Rocznie firma przesyła około 45 tys. gigawatogodzin energii do około 5,6 mln klientów. Spółka jest częścią grupy energetycznej Tauron Polska Energia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.