Z udziałem m.in. wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego oraz marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego w piątek, 24 maja rano w Katowicach wystartował Kongres „Akademia Śląska 2020+ Nauka wobec wyzwań regionu”.
Celem wydarzenia, zorganizowanego w Sali Sejmu Śląskiego jest – jak informują organizatorzy - „wskazanie kluczowych wyzwań w perspektywie 2020+ biorąc pod uwagę rolę i działalność jednostek naukowych w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki i dobrostanu mieszkańców regionu”.
Dyskusję podzielono na dwa panele tematyczne: Medycyna oraz Zielona Gospodarka, związane z inteligentnymi specjalizacjami regionu.
Kongres otworzyło wystąpienie marszałka Chełstowskiego.
- Nasze województwo jest na etapie transformacji. Jesteśmy oparcio sektor wydobywczy, o sektor motoryzacyjny i wydaje mi się, że jest tu też przestrzeń dla innych ważnych sektorów, które by spowodowały wzrost gospodarczy. (…)Na niedawnym kongresie gospodarczym wraz z ministrem Tobiszowskim mówiliśmy o możliwości połączenia odnawialnych źródeł energii ze źródłami konwencjonalnymi. Było to merytorycznie uzasadnione, że takie możliwości w województwie są – mówił.
Marszałek przypomniał też, że w perspektywie unijnej jest 5 mld euro na transformacje regionów górniczych i województwo śląskie ma szanse stać się beneficjentem tych środków.
Minister Tobiszowski, który zabrał głos po marszałku Chełstowskim zaznaczył z kolei, że pokazujemy, że środki, które otrzymujemy są dobrze wykorzystywane choćby na poprawę jakości powietrza.
- Często się nas przestrzega przez pryzmat przemysłu - i tak pozostanie - ale przemysłu nowoczesnego, innowacyjnego, tego który zaczyna być dopuszczany na konferencje poza Polską. Nasi przedstawiciele są zapraszani na konferencje do Niemiec, Bułgarii, Czech, a nawet Wielka Brytania i Francja zaczynają coraz częściej korzystać z naszych danych, informacji – dodał.
Piątkowy kongres zgromadził przedstawicieli samorządu i biznesu, ale też dużą reprezentację środowisk naukowych.
- Chciałbym podziękować przedstawicielom uczelni, że wasi pracownicy, wasza kadra naukowa wspiera nie tylko Ministerstwo Energii, ale wspiera nasz przemysł – mówił do obecnych na sali minister Tobiszowski.
Przypomnijmy, że aktualnie obowiązująca „Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020” jest realizowana poprzez pakiet siedmiu tzw. metaprzedsięwzięć.
- „Akademia Śląska” jest jednym z nich. Istotnym jej zagadnieniem jest współużytkowanie istniejącej infrastruktury badawczej, a także wykreowanie kluczowej, regionalnej infrastruktury badań naukowych – flagowych projektów inwestycyjnych w ramach Kontraktu Terytorialnego – poinformowali organizatorzy piątkowego wydarzenia.
Wyniki Kongresu zostaną wykorzystane m.in. w pracach nad aktualizacją „Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.