Dwa terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG, przestrzeń dla stoczni i statków pasażerskich - to tylko kilka z elementów Portu Centralnego, który powstanie w Porcie Gdańsk. W poniedziałek, 20 maja, z udziałem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przedstawiono koncepcję jednej z największych i najnowocześniejszych inwestycji morskich w Europie.
W polskich portach w 2018 r. przeładowano rok temu 100 mln t towarów, ale plany zakładają znaczne zwiększenie potencjału.
- Dzisiaj Port Gdańsk otwiera ten proces. Mam nadzieję, że Port Centralny wyznaczy nowy kierunek rozwoju. Ta inwestycja to właściwie budowa nowego portu. Cały proces inwestycyjny Portu Centralnego musi być rzetelnie zrealizowany. Przyjęcie specustawy dotyczącej portów jest tak ważne dla naszego rządu właśnie dlatego, że przyspieszy realizację strategicznych inwestycji - mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
- Dziś o konkurencyjności decydują szlaki transportowe. Infrastruktura, którą mamy, na tę chwilę wystarcza, ale rola i znaczenie Portu Gdańsk, jako najważniejszego węzła logistycznego w Europie Wschodniej sprawi, że w perspektywie kilkunastu kolejnych lat musimy myśleć o nowoczesnej i wydajnej, głębokowodnej przestrzeni ze starannie zaprojektowanym, innowacyjnym zapleczem - zaznaczył Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
Za opracowanie koncepcji odpowiadało konsorcjum, składające się z Projmors Biura Projektów Budowlanych i Mostów Gdańsk. Wykonawcy pracowali niemal rok. Przygotowali 6 wstępnych koncepcji Portu Centralnego. Ostatecznie wybrano jedną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.