W poniedziałek, 20 maja, JSW podpisała umowę w sprawie zakupu akcji Przedsiębiorstwa Budowa Szybów. Umowa została podpisana w warszawskiej siedzibie banku PKO BP, który jest liderem konsorcjum finansującego transakcję.
W ten sposób została sfinalizowana transakcja zakupu 95,01 proc. akcji PBSz od firmy Primetech (Grupa Famur). PBSz zostało przejęte za kwotę 204 mln zł i stało się częścią Grupy JSW. Historia transakcji sięga lipca 2018 roku, kiedy strony uzgodniły jej podstawowe warunki. 3 kwietnia 2019 roku Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło zgodę na zakup większościowego pakietu akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Zgoda WZA była ostatnim, koniecznym do spełnienia, warunkiem zakupu PBSz przez JSW.
PBSz specjalizuje się w budowie szybów i drążeniu wyrobisk. Jak wcześniej argumentowali przedstawiciele JSW przejęcie spółki ma przyczynić się zintensyfikowania robót przygotowawczych w kopalniach oraz realizacji inwestycji związanych z poszerzeniem bazy zasobowej.
Obecnie górnicza spółka ma duże problemy ze znalezieniem firm zewnętrznych zajmujących się tymi usługami, bo ich liczba radykalnie się zmniejszyła w związku z kryzysem w branży. PBSz zatrudnia ponad 1000 pracowników.
- Przedsiębiorstwo Budowy Szybów jest spółką, która zdecydowanie wzmocni naszą Grupę Kapitałową w zakresie planów rozwojowych dotyczących pogłębiania szybów. Jak wiemy, bez tego nie ma wzrostu produkcji i rozwoju spółki. Drugi element to kompetencje PBSz w zakresie prac przygotowawczych - powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.
W komunikacie JSW można przeczytać, że spółka potrzebuje PBSz między innymi do pogłębiania już istniejących szybów oraz zintensyfikowania robót chodnikowych. Kopalnie JSW muszą pogłębić osiem szybów a trzy wydrążyć całkowicie od nowa. Przedsiębiorstwo wesprze zakłady Spółki także w drążeniu wyrobisk korytarzowych uzupełniając pracę firm zewnętrznych. W kopalniach JSW rocznie wykonywanych jest 70 km chodników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No to w końcu coś zarobił Famur na zniszczeniu i przejęciu 10 razy większego Kopex.