Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza pilotażowo wdrożyć w jednej z kopalń autonomiczny kompleks ścianowy, który umożliwi eksploatację węgla przy maksymalnym ograniczeniu obecności załogi w najbardziej niebezpiecznych rejonach. Wstępne warunki zakupu takiego systemu mają być znane w czerwcu.
- Obecnie analizujemy dwa takie kompleksy, nowy i używany - pewnie zaczniemy od tego używanego. Chciałbym, żebyśmy w czerwcu podpisali term sheet z kluczowymi warunkami zakupu takiego w pełni autonomicznego kompleksu ścianowego - poinformował podczas piątkowej, 17 maja, konferencji prasowej prezes JSW Daniel Ozon.
Jak mówił, w światowym górnictwie pracuje kilkadziesiąt tego typu kompleksów - przoduje w tym górnictwo australijskie, z którego doświadczeń również czerpie JSW. W ocenie prezesa, wdrożenie autonomicznych kompleksów w polskich kopalniach może poprawić bezpieczeństwo pracy i przyczynić się do ograniczenia kosztów produkcji.
Autonomiczne systemy ścianowe są od lat stosowane w światowym górnictwie węglowym. Obecnie JSW, we współpracy z ekspertami, przygotowuje dokumentację dotyczącą możliwości bezpiecznego wykorzystania autonomicznych systemów ścianowych o maksymalnym dostępnym technicznie stopniu autonomii, minimalizujących ryzyka górnicze, w szczególności zagrożenia dla ludzi.
Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, podczas piątkowej konferencji prezes JSW przypomniał, że w najbliższych miesiącach spółka otrzyma też nowoczesny, drążący nowe chodniki, kombajn, dający możliwość zastosowania do obudowy podziemnych wyrobisk tzw. systemu kotwiowego. Będzie to pierwsze takie urządzenie w polskim górnictwie, dzięki któremu prace mają być szybsze i tańsze.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jak to będzie wspierać polski przemysł?