Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku podjęły współpracę z wyspecjalizowanym w innowacyjnych technologiach gospodarki wodno-ściekowej instytutem amerykańskiego uniwersytetu w Reno w stanie Nevada.
O podpisaniu umowy o długofalowej współpracy obu polskich instytucji z działającym w ramach uniwersytetu Nevada Water Innovation Institute poinformowała w czwartek, 16 maja, rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.
Polscy partnerzy m.in. wezmą udział w międzynarodowych pracach w ramach The International Water Center of Excellence, czyli Międzynarodowego Centrum Doskonałości w dziedzinie Wody. Efektem ma być wdrażanie innowacji w tej dziedzinie do codziennej praktyki.
- Chodzi przede wszystkim o realizację i komercjalizację takich badań naukowych i działań, które są kluczowe dla rozwiązywania problemów związanych z ochroną zasobów wodnych, eksploatacją infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wyzwaniami, jakie stawia przed biznesem i nauką tzw. gospodarka obiegu zamkniętego - wyjaśniła rzeczniczka GIG.
Przedstawiciele katowickiego instytutu są przekonani, że wymiana doświadczeń z amerykańskimi partnerami przyniesie w tym zakresie konkretne efekty.
Uniwersytet w Reno w Nevadzie to jedna z najbardziej aktywnych - także na arenie międzynarodowej - placówek badawczych w Stanach Zjednoczonych, o prawie 150-letniej historii.
Główny Instytut Górnictwa w Katowicach działa głównie w obszarze górnictwa, geoinżynierii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa w przemyśle. Zatrudnia blisko 500 osób, w tym blisko 150 ze stopniami i tytułami naukowymi. W GIG działa ok. 30 specjalistycznych laboratoriów. Rocznie Instytut wykonuje blisko 4 tys. prac badawczo-usługowych dla ok. 1,3 tys. klientów w kraju i za granicą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nik nie myśli o przebudowie gospodarki wodnej w Polsce z uwagi na zachodzące zmiany klimatu.