W czwartek o świcie, 16 maja, delegacja mieszkańców województwa śląskiego udaje się do Warszawy na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Uczestnicy dotrą z Katowic do stolicy specjalnym pociągiem, a wydarzeniu (którego organizatorem jest samorząd Województwa Śląskiego we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP) nadano metaforyczną nazwę "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski".
Pasażerami pociągu są przedstawiciele świata kultury, nauki, samorządu, polityki, gospodarki, dowódcy wojska i służb mundurowych, ludzie mediów i sektora pozarządowego, harcerze drużyny żeglarskiej, bractwa kurkowe, artyści zespołów "Śląsk" i "Mały Śląsk" z Radzionkowa, uczniowie klasy regionalnej w Bytomiu, zespół muzyczny Fantazja ze Świętochłowic. Jadą także młodzi uczestnicy i laureaci konkursu "Klasówka powstańcza" wraz z rodzicami i nauczycielami, którzy przygotowywali młodzież do zmagań w turnieju wiedzy historycznej.
W pierwszym wagonie jadą m.in. wojewoda Jarosław Wieczorek, marszałek Jakub Chełstowski, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc i inni reprezentanci elit Górnego Śląska. Górników reprezentuje m.in. wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Jerzy Janczewski.
Przy odjeździe o godz. 5.57 specjalnego składu PKP Intercity, którego lokomotywę ozdobiono grafiką z motywami powstańczymi, na peronie nr 3 dworca w Katowicach pociąg żegnała muzyką górnicza orkiestra dęta.
Śląska delegacja spotka się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, któremu podaruje m.in. kopię znanego sztandaru powstańczego z 1920 r., na którym wyhaftowano napis "Tobie Polsko".
"Klasówka powstańcza" to cykliczne przedsięwzięcie organizowane przez świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Historii Uniewersytetu Śląskiego i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach. Pierwsza edycja klasówki w 2016 r. upamiętniała 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Później każdego roku zmieniał się motyw wiodący konkursu: w 2017 r. zaproszono do udziału uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województw łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz Zaolzia, a także wszystkich zainteresowanych historią. W 2018 r. dołączyli Wielkopolanie, a konkurs obejmował też problematykę Powstania Wielkopolskiego i wsparcie płynące z Poznania na Górny Śląsk w okresie walk powstańczych. W tym roku naczelnym motywem jest historia plebiscytu w 1921 r. Rozpoczyna się też trzyletnia kulminacja imprezy, wpisująca się w świętowanie stulecia kolejnych Powstań Śląskich.
"Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski" sprzyjać ma rozszerzaniu wiedzy oraz podtrzymywaniu pamięci o Powstaniach Śląskich i plebiscycie wśród pokolenia młodych Polaków. Służy też kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich, wpajaniu szacunku i przywiązania do tradycji własnego narodu i małej ojczyzny, jaką jest Śląsk z jego kulturą i mieszkańami - czytamy w preambule do opisu wydarzenia.
Każdy pasażer "śląskiego pociągu" na pamiątkę wizyty u Prezydenta Rzeczypospolitej w stulecie Powstań Śląskich otrzyma m.in. dyplom uczestnictwa w postaci pamiątkowego biletu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.