Złoty w perspektywie miesiąca może oscylować w wąskim przedziale 4,30-4,35 wobec euro, potencjał umocnienie się złotego nie jest już znaczny - uważają ekonomiści we wtorek, 14 maja. Na rynku polskiego długu oczekiwany jest spadek rentowności SPW - do 10 pb dla obligacji 10-letnich.
- Naszym zdaniem, potencjał do umocnienia się złotego wobec euro nie jest już znaczny. W perspektywie najbliższego miesiąca sądzimy, że będzie oscylował wokół 4,30-4,35 - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska Marcin Sulewski.
We wtorek kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom w maju i najwyższy od drugiej połowy marca.
Złoty w trakcie sesji umacniał się wobec euro, na co mogła - zdaniem Sulewskiego - wpłynąć reakcja pary EUR/USD po wypowiedzi wicepremiera rządu włoskiego o zamiarach złamania reguły fiskalnej w celu tworzenia nowych miejsc pracy.
- W przypadku EUR/USD oczekujemy na koniec roku poziomu 1,19, lecz w perspektywie miesiąca naprzód sądzimy, że para będzie poruszać się w przedziale 1,11-1,1350 - dodał ekonomista Santander Bank Polska.
Według niego, w najbliższym czasie na zachowania inwestorów mogą mieć wpływ dwa odczyty - w środę na rynek napłyną dane o GUS dotyczące szybkiego szacunku PKB za I kw. 2019 i ostateczna wartość wskaźnika CPI za kwiecień.
- Po dzisiejszych, nadspodziewanie dobrych, danych o nadwyżce w obrotach bieżących, możemy mieć jutro niespodziankę w postaci dobrego odczytu PKB. Z drugiej strony ostateczny odczyt inflacyjny może stanowić również zaskoczenie. Splot obu czynników może być korzystny dla złotego, ale negatywny dla rynku długu - powiedział Marcin Sulewski.
Według danych NBP, nadwyżka w obrotach bieżących w marcu wyniosła 533 mln EUR wobec konsensusu, zakładającego 1.088 mln EUR deficytu.
- Do wyraźnej poprawy wyniku na rachunku bieżącym przyczyniła się przede wszystkim nadwyżka w handlu towarami, a także zmniejszenie deficytu na rachunku obrotów wtórnych. Pogłębił się natomiast deficyt na rachunku dochodów pierwotnych. Dane te zaskoczyły pozytywnie i ukształtowały się silnie powyżej konsensusu rynkowego, a także naszej prognozy - napisano w raporcie Millennium Banku.
Eksperci Millennium Banku napisali również, że "eksport netto może mieć nieznacznie dodatni wkład do wzrostu PKB w I kw. br. Dane pozostają neutralne z punktu widzenia perspektyw polityki pieniężnej - stopy procentowe NBP pozostaną na dotychczasowym poziomie przez dłuższy czas".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.