Uroczysta synchronizacja nowego bloku nr 6 w Elektrowni Opole przebiegła we wtorek, 14 maja, z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Nowa jednostka została pomyślnie połączona z siecią o godz. 14. W praktyce oznacza to rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej, zgodnie z zaostrzonymi wymogami środowiskowych, które wynikają z tzw. Konkluzji BAT. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku z siecią zsynchronizowany został blok nr 5 w Opolu.
Przed oddaniem jednostki do eksploatacji, co zgodnie z umową ma nastąpić do 30 września 2019 r, przeprowadzona zostanie jeszcze tzw. optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy, po których blok osiągnie maksymalną moc znamionowa 900 MW.
- Bezpieczeństwo energetyczne to cel, który postawiliśmy sobie po wygranych wyborach parlamentarnych w 2015 r. Dziś możemy z satysfakcją odnotować fakt, że przodujemy w tej dziedzinie wśród krajów Unii Europejskiej. Robimy wszystko, by zapewnić stabilne dostawy paliw i energii umożliwiające pokrycie wzrastającego zapotrzebowania. Traktujemy te działania jako priorytet nie tylko krajowej polityki energetycznej, ale i całej gospodarki – powiedział minister Tchórzewski.
Podkreślił, że nowe budowane w Elektrowni Opole bloki o łącznej mocy 1800 MW w znacznym stopniu przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i do dalszego obniżania emisji w sektorze energetycznym.
Minister Energii odczytał również list, który do uczestników wydarzenia skierował premier Mateusz Morawiecki.
"Ta ogromna inwestycja była i jest szansą dla polskiego przemysłu i przedsiębiorców. Tysiące podpisanych umów i tysiące pracujących na placu budowy specjalistów to już osiągnięty efekt. Przed nami perspektywa ponad 30 lat pracy tych nowoczesnych instalacji, co oznacza źródło stabilnych dostaw energii do współtworzenia siły naszego kraju" – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole (kosztem 11,6 mld zł) to jedna z najważniejszych inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.
- Opolska elektrownia wejdzie do czołówki najnowocześniejszych elektrowni nzbaa świecie - podkreślił minister Tchórzewski.
Wykonawcom z konsorcjum, któremu przewodziła amerykańska kompania GE, gratulowała też w Opolu ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która dodała, że podobne wydarzenia wzmacniają polsko-amerykańskie partnerstwo:
- Jest przykładem tego, co nasze kraje mogą wspólnie osiągać - powiedziała Mosbacher.
Elektrownia Opole po zakończeniu inwestycji będzie zaspokajać 8 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Będzie trzecią co do wielkości - po Bełchatowie z Grupy PGE i Elektrowni Kozienice - polską elektrownią.
W konsorcjum wykonawców pracowali specjaliści spółek Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power. Większość z 3 tys. zamówień na roboty w ramach przedsięwzięcia zlecono polskim firmomom. Na placu budowy pracowało jednocześnie nawet 5,5 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.