Jak przekonywał Tadeusz Wenecki, prezes spółki JSW Innowacje, wodór produkowany z gazu koksowniczego będzie bardziej ekologiczny niż ten powstały w wyniku procesów chemicznych. Chodzi o to, że przy jego wytwarzaniu nie będzie dodatkowo emitowany CO2.
O wodorowych planach Jastrzębskiej Spółki Węglowej szef JSW Innowacje mówił podczas panelu „Elektromobilność,gaz, wodór – co rozwijać i jak sfinansować rozwój?”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wenecki przypomniał, że produkowany przez JSW wodór miałby napędzać pojazdy wodorowe, które tak naprawdę są pojazdami elektrycznymi są tą różnicą, że silnika nie napędza bateria tylko ogniowo zasilane właśnie wodorem. Takie rozwiązanie eliminuje problem małego zasięgu pojazdów elektrycznych oraz długiego czasu ładowania baterii.
- JSW próbuje rozwijać tę technologię w ramach rozwijania linii produktowych. Jedną z takich możliwości jest właśnie produkcja wodoru. Grupa Lotos chce na północy Polski stać się dużym dostawcą wodoru, my mamy szansę stać się takim dużym dostawcą na południu kraju – argumentował Wenecki.
- Chodzi o wodór, który znajduje się w gazie koksowniczym i który dopiero trzeba stamtąd "wydobyć". Nasz potencjał to produkcja ok. 15 tys. t wodoru rocznie. W porównaniu z Lotosem to może nie jest duży potencjał, ale nasz wodór byłby wodorem, który powstawałby bez udziału CO2. Można powiedzieć, że to taki ekologiczny śląski wodór – dodał szef JSW Innowacje.
Wenecki podkreślił, że technologia separacji wodoru z gazu koksowniczego na skalę przemysłową, to w Europie i Polsce całkowita nowość. Dlatego JSW zamierza tutaj skorzystać z chińskich rozwiązań i doświadczeń.
Jak dodał szef JSW Innowacje wkładem w rozwój elektromobilności są także projekty spółki, które mają na celu produkcję materiałów kompozytowych do produkcji pojazdów elektrycznych z materiałów węglopochodnych. Oprócz tego JSW razem z miastem Katowice jesienią tego roku zamierza uruchomić pierwszą linię autobusową obsługiwaną przez autobus wodorowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Produkcja wodoru z gazu koksowniczego to pomysł, który może konkurować o złoty medal z technologią podziemnego zgazowania węgla w dziedzinie sztucznego tłoku i robienia karier.