Najbliższe lata upłyną pod znakiem współpracy wielkoskalowych OZE z energetyką węglową. Takie wnioski można wyciągnąć z zaprezentowanego podczas EEC 2019 raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) i Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych (DISE).
W spotkaniu, podczas którego zaprezentowano raport, uczestniczył Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, odpowiedzialny tak za restrukturyzację branży węglowej, jak i za rozwój OZE.
- Trzeba przyspieszyć w Polsce rozwój odnawialnych źródeł energii. Ruszył pewien ważny proces. OZE i węgiel pozornie wydawać się mogą nie do zbliżenia. Okazało się jednak, że jesteśmy po tej samej stronie. Może z tego wyjść świetna relacja. Bądźmy dumni, że potrafimy wypracować konsensus. W innych krajach to nie wychodzi tak dobrze jak w Polsce – podkreślił Tobiszowski.
Przypomniał, że mówiąć o rozwoju OZE należy także pamiętać o źródłach konwencjonalnych, które można wykorzystać w sytuacji, kiedy wiatr nie zawieje, słońce nie zaświeci.
- Bloki węglowe w najbliższej przyszłości nadal będą gwarantem bezpieczeństwa i elatyczności krajowego systemu. Aby dalej rozwijać energetykę odnawialną, efektywnie działające bloki węglowe są koniecznością, dlatego tak ważne jest podjęcie dzisiaj kluczowych decyzji inwestycyjnych – mówił wiceminister.
Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, uważa, że na Śląsku, gdzie energetyka konwencjonalne jeszcze przez długie lata będzie pełnić ważną rolę, istotna jest synergia, współpraca i sprawiedliwa transformacja.
- Już dzisiaj widać, że źródeł energii w systemie jest coraz więcej, a ich liczba będzie nadal rosnąć – poinformował Gajowiecki.
Jego zdaniem konieczne są w związku z tym wielomiliardowe inwestycje w przesył.
Remigiusz Nowakowski, prezes DISE, uważa, że będziemy nadążać za globalnymi trendami i rozwijać bazę wytwórczą opartą o odnawialne źródła energii, w tym węgiel.
- Jednocześnie powinniśmy efektywnie wykorzystywać swoje zasoby konwencjonalne – podkreślił.
Nowakowski liczy na unijne wsparcie transformacji energetycznej w Polsce.
Tomasz Rogala, prezes PGG, opowiedział o projekcie pozyskiwania energii z fotowoltaiki, która zostać zainstalowana na pogórniczych hałdach. Przypomniał, że zarządzana przez niego spółka poszukuje nowych kierunków działalności, ciągle się zmienia.
Także samorząd wojewódzki docenia OZE i ewentualne inwestycje w tę branżę w regionie. Jak podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, region jest w stanie stworzyć i zrealizować ciekawe projekty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.