Tegoroczna edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriada zbliża się wielkimi krokami. Wystartuje ona w piątek, 7 czerwca. Będzie to edycja wyjątkowa, bo jubileuszowa. Industriada obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny.
Przypomniano o tym podczas czwartkowej (9 maja) konferencji prasowej w Muzeum Śląskim. Wzięli w niej udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża, dyrektor Muzeum Alicja Knast i Adam Hajduga, kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
- Musimy zauważyć, że województwo śląskie się zmienia. Z tradycyjnego przemysłu przechodzi w nowoczesne gałęzie gospodarki. Z dumą słyszę, jako syn ziemi śląskiej, że jesteśmy postrzegani jako ci, którzy wchodzą w kolejny etap rozwoju cywilizacyjnego, technologicznego. (…) Polska gospodarka tu na Śląsku się zmienia. Na przykład Polska Grupa Górnicza – inwestuje w fotowoltaikę na hałdach, mamy internet na dole, na poziomie 900, 1000 metrów. To jest coś co nas wyróżnia. Umiemy zarządzać jeśli chodzi o przemysł, umiemy się właściwie organizować, mamy świetną kadrę menadżerską, instytuty, uczelnie. To jest wielkie dziedzictwo i dorobek, który rozwijamy. I to, że potrafimy pielęgnować te obiekty przemysłowe, trochę zatrzymać czas, że muzealnicy pokazują śląski przemysł, (...) Serdecznie dziękuję za tę inicjatywę i za to, że z roku na rok ją rozwijamy, dopisujemy kolejne przedsięwzięcia i pokazujemy nasz dorobek, ale i nowoczesność – mówił Grzegorz Tobiszowski.
Wicemarszałek Kałuża podkreślił, że Szlak Zabytków Techniki do „naprawdę dobra marka turystyczna dla naszego województwa”. - Bardzo się cieszę, że będziemy wspólnie świętować te 10. urodziny Industriady. (…) O konkretach i o tym, co dokładnie i w jakiej formule będziemy mogli zobaczyć dowiemy się 23 maja podczas kolejnej konferencji. (…) Już dziś chciałbym jednak zaprosić wszystkich do udziału w Industriadzie. Nie tylko mieszkańców województwa śląskiego – dodał.
Tegoroczna Industriada odbędzie się w 44 lokalizacjach w 27 miejscowościach województwa śląskiego. W tym roku, ze względu na jubileusz świętować będziemy aż 3 dni.
Do obchodów dołączy także 7 obiektów pałacowych, które przyjmą gości podczas „Niedzieli u przemysłowca”, a są nimi: Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, Pałac w Nakle Śląskim, Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Pałac Schoena w Sosnowcu, Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Od 2010 roku na wszystkich Industriadach bawiło się niemal 650 tysięcy osób, uczestnicząc w ponad 3 tysiącach wydarzeń. W tym czasie święto Szlaku Zabytków Techniki zdobyło Złoty Certyfikat za najlepszy produkt turystyczny 2016 roku, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Rok później Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, będące na Szlaku, znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a sam Szlak powiększył liczbę obiektów z 36 do 42. Tylko w zeszłym roku z jego oferty skorzystało blisko 1,2 mln. osób
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.