Kurs euro/złoty może oscylować wokół poziomu 4,29 do czasu rozstrzygnięcia amerykańsko-chińskich negocjacji handlowych - uważają ekonomiści w środę, 8 maja. Na rynku polskiego długu skarbowego oczekiwana stabilizacja rentowności.
- W perspektywie miesiąca oczekujemy kursu euro/złoty na poziomie 4,29, a do końca tego tygodnia na poziomie 4,2980, choć w tym ostatnim przypadku sporo może zależeć od postępu w negocjacjach handlowych amerykańsko-chińskich - powiedział PAP Biznes analityk Banku Millennium Mateusz Sutowicz.
Zdaniem Sutowicza, rynki rozważają różne scenariusze rozwoju negocjacji, a informacje dopływające do inwestorów są na tyle zmienne w czasie i różnorodne, że trudno przewidzieć ostateczny rezultat.
- Gdyby obstawiać negatywny scenariusz, polegający na tym, że strony zrywają negocjacje i dochodzi do kolejnych taryf celnych, to nie wykluczałbym, że EUR/USD może zmierzać ku 1,1030. W przypadku pozytywnego scenariusza, zakładającego że porozumienie zostaje osiągnięte, to wtedy eurodolar mógłby pójść w kierunku 1,1350, choć to akurat nie natychmiastowo, lecz w kilku krokach. Do czasu rozstrzygnięcia negocjacji pod koniec tego tygodnia spodziewamy się oscylowania pary wokół 1,12 - dodał analityk Banku Millennium.
Z informacji napływających na rynek wynika, że negocjacje delegacji amerykańskiej i chińskiej odbędą się 9-10 maja.
Rynek długu Skarbu Państwa
- W krótkim terminie poziomy rentowności SPW mogą się utrzymać na obecnym poziomie. Wydaje się, że korekta po niespodziewanym odczycie inflacyjnym polskiego wstępnego CPI dobiegła końca - powiedział PAP Biznes Mateusz Sutowicz.
W jego ocenie w nieco dłuższym terminie negocjacje USA-Chiny mogą mieć również wpływ na wyceny na rynku długu.
- Widzimy przestrzeń do wzrostu rentowności. Jeżeli doszłoby do fiaska w zakresie porozumienia handlowego, to rentowności polskich dziesięciolatek mogłyby dojść do 3,0 proc. W przeciwnym razie, gdyby strony wypracowały pozytywne rozwiązanie, to rentowności dziesięciolatek mogłyby spaść do 2,94 proc., co przełożyłoby się na zawężenie spreadu pomiędzy nimi a niemieckimi bundami do 290-295 punktów bazowych - dodał Sutowicz.
Bloomberg poinformował w trakcie środowych notowań, że stratedzy mBanku rekomendują kupowanie polskich dziesięcioletnich SPW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.