Dwudziestomilionowego pasażera swoich połączeń z i do Katowic przewiozła we wtorek linia lotnicza Wizz Air. Katowice były w 2004 r. pierwszym portem lotniczym w Polsce, z którego zaczął operować węgierski przewoźnik. Obecnie oferuje on stamtąd 42 trasy do 19 krajów.
Informację linii Wizz Air na temat dwudziestomilionowego pasażera, który tego dnia przyleciał do Katowic z lotniska Oslo Torp w Norwegii, przekazał PAP Piotr Adamczyk z zespołu prasowego Katowice Airport.
Wizz Air to największy przewoźnik na katowickim lotnisku - na stałe bazuje tam osiem samolotów. Swój pierwszy lot wykonał stamtąd do Londynu Luton 19 maja 2004 r. Przed tegorocznym sezonem letnim zapowiadał zaoferowanie w samolotach z Katowic łącznie 2,3 mln miejsc (w całym ub. roku katowicki port lotniczy obsłużył 4,84 mln podróżnych) na 42 trasach.
Wizz Air ostatnio uruchomił lub zapowiedział otwarcie nowych tras z Katowic na Fuerteventurę (Wyspy Kanaryjskie), do Castellón (Hiszpania), Santander (Hiszpania) i Alesund (Norwegia). Obecnie w siatce połączeń przewoźnika z Katowic oferowane są też takie kierunki, jak: Alghero, Burgas, Larnaka, Lizbona, Malaga, Podgorica, Porto, Split czy Teneryfa.
W ub. roku Wizz Air na trasach z i do Katowic przewiózł 2,247 mln osób, a rok wcześniej było to 1,954 pasażerów. W katowickiej bazie przewoźnik zatrudnia bezpośrednio 300 osób, a jego działalność ma przekładać się na 1,7 tys. kolejnych miejsc pracy.
Na wszystkich trasach z i do polskich lotnisk linia przewiozła w ub. roku 9,265 mln osób. Rok wcześniej było to 8,117 mln osób, a w 2016 r. - 6,942 mln. W tym roku Wizz Air oferuje na 169 trasach do 28 krajów dostępnych z dziewięciu polskich lotnisk ok. 11 mln miejsc.
W 2018 r. na wszystkich europejskich trasach Wizz Air przewiózł 34 mln pasażerów, utrzymując tempo wzrostu z poprzednich lat na poziomie 20 proc. Ogółem linia operuje na ponad 600 trasach, obsługując 108 maszynami typu Airbus A320 i A321 145 lotnisk w 44 krajach. Wykonuje ok. 190 tys. rejsów rocznie.
Przewoźnik dysponuje 26 bazami w 14 krajach. Jedną z nich stał się 1 maja br. Kraków (po Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu), skąd w tym roku ma być dostępnych 18 tras i gdzie na razie stacjonuje jedna maszyna (druga ma trafić tam 1 sierpnia; trzecia planowo we wrześniu br.). Wcześniej, z końcem marca, zlikwidowana została baza Wizz Air w Poznaniu.
Katowice należą do największych lotnisk regionalnych w Polsce. Port jest krajowym liderem w przewozach czarterowych i regionalnym w transporcie cargo. Według szacunków w tym roku obsłużonych będzie tam ponad 5 mln pasażerów. Siatka wszystkich połączeń w szczycie sezonu obejmie ponad 130 tras.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.