Zakończyła się modernizacja turbiny w Elektrowni Ostrołęka B. Moc unowocześnionego bloku zwiększyła się o 9 MWe i wynosi 230 MWe. Moc całej elektrowni wzrosła do poziomu 690 MWe.
Jak poinformowała we wtorkowym, 23 kwietnia, komunikacie Grupa Energa, prace polegały na podniesieniu sprawności "części wysokoprężnej i średnioprężnej poprzez wymianę dotychczasowych komponentów wewnętrznych na nowe, z nowoczesnym układem przepływowym typu reakcyjnego".
Jednym z głównych celów modernizacji turbiny było "unowocześnienie wszystkich bloków energetycznych Elektrowni Ostrołęka B, z jednoczesnym dostosowaniem ich do spełnienia zaostrzonych standardów emisji w zakresie pyłu i tlenków azotu". Modernizacja ma również "przedłużyć żywotność trzech turbin oraz zapewnić ich bezpieczną i efektywną eksploatację w trybie ciepłowniczym".
Cytowany w komunikacie prezes Energa Elektrownie Ostrołęka SA Leszek Kowalski zaznaczył, że "wszystkie bloki energetyczne Elektrowni Ostrołęka B, dzięki przeprowadzonym inwestycjom, spełniają obowiązujące wymogi środowiskowe w zakresie emisji pyłów i tlenków azotu". Dodał, że po wybudowaniu drugiej nitki instalacji odsiarczania w 2020 r. "zwiększy się elastyczność pracy poszczególnymi blokami w zakresie wymagań dotyczących tlenków siarki".
Prezes Energa Wytwarzanie Piotr Meler wskazał, że "zakończone prace modernizacyjne plasują elektrownię w Ostrołęce w ścisłej czołówce krajowych bloków klasy 200 MWe". Dodał, że dzięki modernizacji Elektrownia Ostrołęka B będzie wytwarzać energię elektryczną przy zachowaniu najwyższych wskaźników niezawodności oraz dotrzyma restrykcyjnych wymogów środowiskowych.
Prace modernizacyjne kosztowały 28 mln zł. Wykonało je konsorcjum GE Power i Zakładów Remontowych Energetyki Katowice.
Grupa Energa poinformowała również, że na potwierdzenie osiągnięcia wzrostu mocy bloku nr 1 przeprowadzono testy wykonane przy udziale przedstawiciela Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
"Pozytywne wyniki pomiarów były podstawą do zawarcia z PSE aneksu do umowy o świadczenie usług przesyłania energii elektrycznej, zgodnie z którym od dnia 21 lutego 2019 r. moc osiągalna bloku nr 1 została podwyższona do 230 MWe, a całej Elektrowni Ostrołęka B do 690 MWe" - poinformowano w komunikacie.
Elektrownia Ostrołęka B wchodzi w skład strategicznych aktywów wytwórczych Grupy Energa. W elektrowni zainstalowane są trzy jednostki wytwórcze klasy 200 MWe, oddane do użytku w 1972 r. Bloki energetyczne wyposażone są w człony ciepłownicze, zapewniające produkcję ciepła w postaci gorącej wody sieciowej i pary technologicznej na potrzeby odbiorców zewnętrznych oraz na potrzeby własne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.