Ważną tradycją charakterystyczną dla polskiej Wielkanocy są palmy. Niektóre osiągają kilkanaście metrów wysokości i zachwycają swymi barwami i kunsztem wykonania - pisaliśmy na naszyuch łamach przy okazji zeszłorocznej Wielkanocy. Przypominamy publikację "Palma – symbol Wielkanocy":
Śląskie palmy w odróżnieniu od tych, wykonywanych w innych regionach Polski, przypominają bukiety i kładzie się je na świątecznym stole.
Urszula Kopeć, artystka ludowa z Rajczy, jest autorką kilkunastu dużych palm. Największe sięgały nawet 3 metrów.
- Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie – tłumaczy ludowe zwyczaje. Palma wielkanocna powinna się składać wyłącznie z żywych roślin. Do jej wykonania wykorzystuje się przede wszystkim gałązki wierzby, czyli popularne bazie, bukszpan, borówkę, gałązki drzewek iglastych, a więc cis, tuje, widłaki, brzozowe gałązki, zasuszone kwiaty, trawy i zboża.
- Przygotowanie palmy trzeba zacząć już w zimie, przygotowując kwiaty z bibuły. Same gałązki zbieram mniej więcej na tydzień przed Niedzielą Palmową – wyjaśnia artystka ludowa.
Dla odmiany śląskie palmy wielkanocne przypominają bukiety kwiatów. Zwykle liczą sobie nie więcej jak 40 cm. Składa się nań pięć lub siedem gatunków drzew i krzewów, symbolizujących pięć ran Chrystusa i siedem boleści Marii Panny. Są to: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zgubienie się małego Jezusa w Jerozolimie, spotkanie z Jezusem na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa, zdjęcie z krzyża, a następnie złożenie do grobu.
- My pleciemy je z tui, bukszpanu, jałowca, który jest symbolem cierpienia, bazi utożsamiających nowe życie oraz derenia z racji czerwonej kory, na znak koloru krwi. Palma wiązana jest czerwoną kokardą – demonstruje Agata Kunicka, artystka z Chorzowa.
Palmy święci się w Niedzielę Palmową na pamiątkę tłumów witających Jezusa gałązkami, gdy przybył do Jerozolimy. Później zdobią one wielkanocny stół.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.