Zakład górniczy to nie tylko wydobycie – przypomnieli o tym inicjatorzy sesji tematycznych International Mining Forum, zorganizowanych w piątek, 12 kwietnia, na terenach kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Oprócz wydobycia, kopalnia jest przedsiębiorstwem prowadzącym transport na wielką skalę – zgodzili się uczestnicy sesji „Transport kopalniany - zakłady górnicze oprócz wydobycia kopalin są przede wszystkim przedsiębiorstwem transportowym - przykłady optymalizacji”, obradujący w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
Nie ma wątpliwości, że dla zapewnienia ciągłości wydobycia należy wydłużyć efektywny czas pracy oddziałów poprzez zapewnienie szybkiego i niezawodnego transportu załogi, urobku, materiałów, maszyn i urządzeń do miejsc przeznaczenia.
- Do takich zadań musi być dostosowany odpowiednio zaprojektowany system transportu, który odgrywa w ciągu technologicznym bardzo ważną rolę i bardzo często decyduje o ostatecznej jego wydajności. Ponadto zaprojektowanie układu transportu dostosowanego do panujących warunków w kopalni jest jednym z ważniejszych aspektów związanych z bezpieczeństwem pracy – wyjaśniają organizatorzy sesji, podczas której zaprezentowano rozwiązania wdrożone i usprawniające transport m.in. w zakładach Polskiej Grupy Górniczej, Bogdanki oraz spółki gospodarza, czyli JSW.
Równolegle do sesji poświęconej transportowi w ruchu Borynia odbywała się sesja pt. „Nowe rozwiązania w zakresie telekomunikacji, monitoringu i wizualizacji pracy kopalni – praktyczne doświadczenia”.
Organizatorzy wielokrotnie przypominali w jej trakcie, że elementy infrastruktury kopalń odpowiedzialne za zasilanie, łączność, jak i transmisję danych, stanowią nieodzowny element bezpiecznego i efektywnego procesu produkcji.
W czasie sesji prelegenci zaprezentowali nowe rozwiązania i technologie z zakresu zasilania, łączności oraz systemów monitoringu i sterowania procesami technologicznymi zachodzącymi w kopalniach, jak również w zakresie systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo załóg górniczych pracujących pod ziemią, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych doświadczeń z wdrożeń realizowanych w JSW SA.
Tematem pierwszego panelu był tzw. CZAD, czyli Centrum Zaawansowanej Analityki Danych, o którym już w pierwszym dniu IMF, w czasie sesji plenarnej, mówił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon.
Celem utworzenia Centrum jest poprawa działań w kierunku zwiększenia produktywności maszyn i urządzeń mających kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu produkcyjnego przy wykorzystaniu dostępu do pełnej informacji zawartej w systemach technicznych i biznesowych. - Brzmi nieco tajemniczo, ale idea jest prosta. Otóż każdej doby systemy produkcyjne generują gigabajty danych, które trzeba zebrać i zmagazynować. Naturalnie nie znaczy to, że przed powołaniem do życia CZAD w JSW nie raportowano danych z różnych obszarów funkcjonowania firmy. To oczywiste, że tak. Jednak z czasem napływało ich coraz więcej i zaszła konieczność zebrania wszystkich w jednym centralnym systemie danych technologicznych. Analiza zgromadzonych parametrów pracy maszyn i urządzeń pozwoli efektywniej je wykorzystywać – wyjaśniał niedawno w rozmowie z "Trybuną Górniczą" Tomasz Cichy, kierownik Centrum, który w drugim dniu IMF opowiadał o nim w swoim referacie.
Oprócz tego w programie tematycznym wspomnianej sesji znalazły się zagadnienia takie, jak m.in.: monitoring maszyn i urządzeń, automatyzacja procesów technologicznych kompleksów ścianowych i chodnikowych, wizualizacja pracy kopalni, monitoring i telekomunikacja w JSW, nowoczesne prowadzenie przodka zdalnie sterowanym kombajnem chodnikowym, czy np. infrastruktura systemów nadzoru i sterowania procesów technologicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.