Środowa sesja na giełdach w USA zakończyła się lekkimi spadkami głównych indeksów. Rynki optymistycznie przyjęły dane makro z chińskiej gospodarki, lecz wyniki spółek w USA były odebrane niejednoznacznie. Zniżkowały spółki sektora ochrony zdrowia.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,01 proc., do 26.449,54 pkt.
S&P 500 spadł o 0,23 proc. i wyniósł 2.900,45 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,05 proc. do 7.996,08 pkt.
Chińscy statystycy podali, że PKB Chin wzrósł w pierwszym kwartale 2019 roku o 6,4 proc. rdr wobec prognoz +6,3 proc. Z kolei chińska produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 8,5 proc., a szacowano +5,9 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś w marcu o 8,7 proc. wobec prognozy +8,4 proc.
"Myślę, że na dane miała wpływ stymulacja gospodarki ze strony rządu" - powiedziała Yifan Hu, główna ekonomistka ds. Chin w UBS Global Wealth Management.
"Negocjacje handlowe są kontynuowane. Jak na razie widzieliśmy pozytywne znaki, ale wciąż musimy być w pełni świadomi, że niepewność i zmienność znowu mogą się pojawić" - dodała.
Z informacji agencji Bloomberga wynika, że administracja Białego Domu chce wprowadzić mechanizm, który w przypadku naruszenia umowy, pozwoliłby USA na szybkie ukaranie każdego chińskiego podmiotu przez nałożenie ceł lub innych sankcji bez konieczności przechodzenia przez procedurę przed Światową Organizacją Handlu lub innych arbitrów. Jednakże wzajemność mechanizmu dałaby chińskim urzędnikom skuteczny sposób na wywieranie presji na firmy z USA.
Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w lutym spadł do 49,4 mld USD z 51,1 mld USD miesiąc wcześniej - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Oczekiwano 53,4 mld USD.
Z notowanych na Wall Street spółek, Morgan Stanley spadł o 2,1 proc., chociaż zysk na akcję spółki wyniósł w pierwszym kwartale 1,33 USD wobec konsensusu na poziomie 1,17 USD.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.