– Wspólnie mamy szanse zbudować nowoczesny i przyjazny środowisku sektor branży wydobywczej na miarę XXI w. – apelował szef JSW Daniel Ozon do ponad 800 uczestników Międzynarodowego Forum Górniczego, które w minionym tygodniu obradowało w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Krakowie i kopalniach gospodarza konferencji - Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Tegoroczna konferencja toczyła się pod znakiem wyzwań czwartej rewolucji przemysłowej. Przedstawiciele branży, naukowcy i politycy przez dwa dni omawiali - oparte na sieciach infromatycznych i przesyle ogromnych ilości danych - przełomowe, innowacyjne projekty podniesienia wydajności i bezpieczeństwa produkcji surowców dzięki najnowszym technologiom ery górnictwa 4.0. Liderem podobnych wdrożeń jest w Polsce jastrzębska spółka. O szczegółach międzynarodowego wydarzenia przeczytać można obszernie w najnowszym numerze "Trybuny Górniczej", która ukaże się już w czwartek, 18 kwietnia.
Wśród aktualności nie zabraknie tych, na które górnicze środowisko wyczekuje od 20 grudnia zeszłego roku, kiedy w czeskiej kopalni ČSM w wybuchu metanu zginęło tragicznie 13 górników (w tym 12 z Polski). Dziewięć ciał górników uwięzionych zostało pod ziemią, w otamowanym rejonie pożaru. W poniedziałek rozpoczęła się akcja czeskich ekip ratownictwa górniczego, które przystąpiły do penetracji wyrobisk i do połowy maja chcą wydostać na powierzchnię ciała górników - o szczegółach tej operacji informujemy w "Trybunie Górniczej".
Niedawny rekord postępu drążenia chodnika w Sośnicy (o którym pisaliśmy szerzej na łamach tygodnika) otworzył szczęśliwą passę w innych zakładach: młoda wiekiem (średnia 30 lat) załoga oddziału GRP2 J ruchu Jankowice kopalni ROW osiągnęła trzeci tegoroczny wynik zanotowany w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - o osiągnięciu piszemy w artykule "Jankowice podkręcają tempo" w czwartkowym numerze "Trybuny Górniczej".
Jak długą przyszłość ma górnictwo węgla kamiennego na Górnym Śląsku? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy ważnej debaty, która odbyła się w katowickim Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w ramach konferencji "Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie". Wniosek: nowoczesne górnictwo powinno towarzyszyć śląskiej gospodarce jeszcze przez około trzydzieści lat. Dlaczego? Czytajcie w relacji na łamach "Trybuny Górniczej".
Numer tygodnika ukazuje się w Wielki Czwartek, w przeddzień najważniejszych świąt chrześcijaństwa, związanych z radosnymi obyczajami Wielkiej Nocy, poprzedzonej rozbudowaną symboliką liturgiczną Wielkiego Tygodnia.
"Kochamy wielkanocne tradycje, a każdy dzień wielkiego tygodnia ma swoje znaczenie, obrzędy i przesądy" - objaśnia specjalnie dla Czytelników "Trybuny Górniczej" znany popularyzator i kulturoznawca Marek Szołtysek.
W numerze nie zabraknie dobrej świątecznej lektury oraz życzeń! "Trybuna Górnicza" jak co tydzień dostępna już w czwartek w kioskach i na bramach śląskich kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.