Złoty może się osłabić do 4,29 zł wobec euro - uważają ekonomiści. Rentowności papierów skarbowych mogą spadać - podano w piątek, 12 kwietnia.
- Spodziewamy się nieznacznego osłabienia złotego w perspektywie najbliższych dni - do poziomu 4,29. W najbliższym tygodniu będziemy obserwować m.in. odczyt produkcji przemysłowej w Polsce, która może być nieco słabsza niż poprzednio - powiedział PAP Biznes Jarosław Kosaty, strateg rynku walutowego banku PKO BP.
W piątek wieczorem S&P Global Ratings dokona aktualizacji ratingu Polski. Z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes wynika, że S&P Global Ratings najprawdopodobniej utrzyma rating Polski i jego perspektywę. Ekonomiści szacują, że prawdopodobieństwo obniżenia perspektywy wynosi mniej niż 6 proc., a jej wzrostu ok. 2 proc. Szanse na zmianę ratingu są jeszcze mniejsze, ekonomiści są na 98,2 proc. pewni, że ocena A- się utrzyma.
W czwartek, 18 kwietnia, GUS poda dane na temat dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu.
Rynek długu
- Oczekuję względnej stabilizacji na rynku długu, choć nie będę zaskoczony, jeżeli rentowności obligacji skarbowych spadną o 5-10 punktów bazowych. Jednocześnie uważamy, że spread pomiędzy polskimi dziesięciolatkami a bazowymi niemieckimi bundami powinien utrzymać spread 290 pb, może nieco mniej, ale to licząc jedynie w pojedynczych punktach - powiedział PAP Biznes strateg rynku długu banku PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
Dodał, że "oczekuje spadków rentowności długu dwuletniego do 1,6 proc., pięcioletniego do 2,2 proc. i dziesięcioletniego do 2,9 proc."
Na rynkach bazowych osłabienie obligacji. Rentowność niemieckich 10-latek rośnie do 0,048 proc., a amerykańskich idzie w górę do 2,542 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.