Badawczy odwiert geotermalny, sięgający nawet 3 km w głąb ziemi, wykona samorząd małopolskiej gminy Sękowa w powiecie gorlickim za 17,6 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Celem pionowego otworu wiertniczego Sękowa GT-1 będzie rozpoznanie złóż wód termalnych w gminie. Chodzi o zbadanie perspektywicznych poziomów wodonośnych w warstwach skał osadowych (tzw. fliszu karpackiego) a także testy hydrodynamiczne i badania fizyko-chemiczne, aby ocenić parametry pokładów.
- Według zaawansowanych analiz geologicznych Polska jest bardzo zasobna w wody termalne. Naukowcy (m.in. nieżyjący już, znany geolog prof. Julian Sokołowski) potwierdzili, że nawet na 80 proc. powierzchni naszego kraju można ich skutecznie poszukiwać. Opracowano nawet atlas takich wód pod redakcją prof. Wojciecha Góreckiego z AGH w Krakowie. Najkorzystniejsza jest eksploatacja gorących wód mających właściwe parametry, tzn. jak najwyższą temperaturę oraz umiejscowienie jak najbliżej powierzchni ziemi. Trzeba dodać, że temperatura wód na obszarach wodonośnych w Polsce wynosi od 30 do 130 st. C, a głębokość występowania źródeł w skałach osadowych – od 1 do 10 km. Aby inwestycje w geotermię były opłacalne, potrzebne są także: odpowiednia wydajność źródła i stosunkowo niskie zasolenie. Skorzystanie z tego lokalnego, czystego, odnawialnego i stabilnego źródła energii w każdym przypadku muszą jednak poprzedzać odwierty badawczo-poszukiwawcze - objaśnia Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚiGW.
NFOŚiGW w ostatnich latach wsparł z własnych środków 8 podobnych przedsięwzięć - w Kole, Turku, Sieradzu Lądku-Zdroju, Sochaczewie, Tomaszowie Mazowieckim, Dębicy i Szaflarach - na sumę łącznie ponad 170 mln zł.
Odpowiednią umowę podpisano w środę, 10 kwietnia, p.o. prezesa NFOŚiGW Marek Ryszka oraz wójt Małgorzata Małuch w obecności ministra środowiska Henryka Kowalczyka i poseł Barbary Bartuś.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.