Trwa 15. International Mining Forum 2019, którego gospodarzem po raz drugi jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Organizator to Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Oddział w Rybniku. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dyskutuje się o górnictwie i jego przyszłości.
- Forum to szeroka dyskusja, szeroka debata w gronie specjalistów. To konfrontacja naszego górnictwa ze światowym. To odpowiedź na pytanie, czy nasza mapa rozwoju jest zbieżna z tym, co dzieje się na świecie – podkreśla prof. Józef Dubiński, ekspert górniczy, były dyrektor naczelny GIG.
Dodał, że musimy poznać nowe możliwości, aby zastosować je w naszym górnictwie, bo wszystko, co poprawia bezpieczeństwo i efektywność, jest warte uwagi.
Oficjalnego otwarcia forum dokonał Daniel Ozon, prezes JSW.
- IMF to okazja do dyskusji. Górnictwo to przemysł globalny, a problemy tej branży na świecie są podobne. Czwarta rewolucja przemysłowa toczy się na naszych oczach. Stoimy przed wieloma wyzwaniami, jeden z nich to stała poprawa bezpieczeństwa pracy – podkreślił Ozon.
Wyliczył działania prowadzone w JSW, m.in. rozbudowę (o 170 km) podziemnej sieci światłowodowej pod ziemią, nowatorski projekt samodzielnej obudowy kotwiowej.
- Na etapie testów jest autonomiczny kombajn ścianowy. Mam nadzieję, że się sprawdzi. Może być używany tam, gdzie jest duże nachylenie terenu, zagrożenie tąpaniami. To korzystne dla poprawy bezpieczeństwa – mówił Daniel Ozon.
Przypomniał, że JSW zaangażowała się w produkcję włókien węglowych ze smoły powstającej przy produkcji koksu i projekt wodorowy.
- Ambitne cele są w zasięgu naszych możliwości. Przed nami stoi wiele wyzwań. Musimy korzystać z finansowania zewnętrznego. W ostatnim czasie podpisaliśmy dwie umowy na łączną kwotę 1 mld kredytów i pożyczek, co stanowi najwyższy dowód zaufania do naszej spółki – mówił Daniel Ozon.
Podkreślił, że bez węgla koksowego nie byłoby farm wiatrowych. UE importuje 40 mln t węgla koksowego, którego największym producentem jest JSW. W ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat węgla koksowego nie da się zastąpić przy procesie produkcji stali.
- Jeszcze odważniej twórzmy inteligentną kopalnię. Wspólnie możemy zbudować przyjazny środowisku przemysł wydobywczy na miarę XXI wieku – podsumował prezes JSW.
W imieniu Ministerstwa Energii wystąpił Jonasz Drabek z Departamentu Górnictwa:
- W 2015 r. brakowało pieniędzy na wypłaty, spółki węglowe były niewypłacalne i miały bardzo wysokie zapasy. W grudniu tego roku podjęliśmy intensywne działania. Stworzona została nowa struktura organizacyjna, wyeliminowaliśmy zagrożenia upadłości i utraty miejsc pracy. Znowelizowana została ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i inne przepisy. W kolejnych latach przyjęty został Program dla górnictwa, zasady monitorowania jakości paliw. Sektor górnictwa z końca 2015 r. i tego z kwietnia 2019 r. to zupełnie inne branże. Zakończył się etap restrukturyzacji i przeszliśmy do rozwoju. To oznacza inwestycje, z roku na rok wyższe. Przyszłość branży to praca nad wydajnością, informatyzacją, innowacje, otwieranie nowych pól eksploatacji. Jest rynek na węgiel, co pokazuje rosnący import. Jest też konieczność budowy nowych kopalń – podsumował Jonasz Drabek.
W konferencji udział biorą przedstawiciele dyplomacji Australii, USA i Niemiec, Ministerstwa Energii, Wyższego Urzędu Górniczego, Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, GIG i AGH, spółek górniczych, politycy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.