W czwartek, 11 kwietnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpocznie Międzynarodowe Forum Górnicze, które będzie poświęcone innowacjom w przemyśle wydobywczym. Jego organizatorem jest rybnicki oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Gospodarzem konferencji, podobnie jak dwa lata temu, będzie Jastrzębska Spółka Węglowa. Natomiast partnerem merytorycznym Forum jest spółka JSW Innowacje. Patronat nad przedsięwzięciem objęły Ambasady Australii oraz Wielkiej Brytanii. Forum potrwa do 12 kwietnia. Tego dnia wydarzenia z nim związane będą odbywać się nie tylko w katowickim MCK, ale także w obiektach Grupy JSW.
W czasie forum eksperci, naukowcy i najwięksi przedsiębiorcy branży górniczej z wielu krajów będą rozmawiać o bezpieczeństwie oraz efektywności wydobycia w oparciu o tzw. przemysł 4.0, korzystający z najnowocześniejszych technologii.
- Dwa lata temu, czyli w czasie IMF 2017 największym beneficjentem konferencji była kadra zarządzająca i inżynierowie JSW Innowacje oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy nie tylko mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami światowego górnictwa, ale niektóre z nich zaczęli przyswajać i wprowadzać do swojej codziennej pracy. O tym z jakim skutkiem, dowiemy się podczas obrad IMF 2019 - prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
- Skutecznie wprowadzamy projekty, które zostały zdefiniowane podczas IMF 2017. Szczególnie zaawansowane prace dotyczą samodzielnej obudowy kotwowej i automatycznego kompleksu ścianowego. Rozpoczęliśmy projekty dotyczące produkcji adsorbentów i nanorurek węglowych przy wykorzystaniu produktów ubocznych powstających podczas produkcji węgla koksowego i koksu. Prowadzimy prace nad wdrożeniem unikatowego, nie tylko w skali kraju, projektu dotyczącego instalacji do separacji wodoru, która powstanie w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ale także do zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania - dodaje Daniel Ozon, prezes JSW.
- Podczas International Mining Forum 2017 określiliśmy wyzwania, które stoją przed nami. Teraz pokażemy, które z nich już udaje się w prowadzić w życie oraz na jakim etapie jesteśmy w Grupie JSW. „Czwarta rewolucja przemysłowa” to kilkunastoletni proces intensywnych przemian. W którym punkcie tego procesu dziś jesteśmy? Jakie doświadczenia już zdobyliśmy, a jakie jeszcze nas czekają? W którym miejscu jest górnictwo i jak wykorzystuje czas? Jak zmienia się rola człowieka i jak będzie wyglądać w dobie Górnictwa 4.0? Jakie techniki i technologie pojawiają się w dalszej perspektywie? Czy cyfryzacja, big data i data mining to wstęp do Internetu Wszechrzeczy? Czy jesteśmy przygotowani do wdrożenia procesów decyzyjnych opartych na wirtualnych symulacjach i przy wykorzystaniu modelowania cyberfizycznego? – to tylko część pojawiających się pytań, gdy myślimy o przyszłości górnictwa - stwierdza Tadeusz Wenecki, prezes JSW Innowacje.
Pierwsza edycja konferencji IMF odbyła się w 2004 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W środowisku górniczym konferencja ma ogromny prestiż i jest platformą wymiany myśli naukowej oraz praktycznych inżynierskich rozwiązań na forum międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli branży górniczej z całego świata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Taki związkowiec w górnictwie siedząc tylko za biurkiem obecnie zarabia 8,5 tysiąca złotych i jeszcze ma czelność protestować a zwykły pracownik w firmie ciężko pracujący ma minimalną krajową i nie może protestować bo każdy dzień protestu skończył by się natychmiastowym zwolnieniem z pracy.