Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w środę, 3 kwietnia, w Zatorze pierwszą w Małopolsce stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Rzecznik firmy Artur Michniewicz podał, że uzupełni ona istniejącą sieć dystrybucyjną. Już korzystają z niej trzy firmy.
Inwestycję zrealizował w ciągu sześciu miesięcy Zakład Gazowniczy w Krakowie. Jej koszt to 3 mln zł.
- Stacja składa się ze zbiornika do magazynowania gazu LNG o pojemności 37 m sześc., dwóch parownic, stacji redukcyjno-pomiarowej oraz infrastruktury towarzyszącej, połączonej z już istniejącą siecią gazową nowym odcinkiem gazociągu - poinformował Michniewicz.
Jak dodał, z gazu dostarczanego ze stacji LNG korzystają już trzy lokalne firmy. Umożliwi ona zarazem przyłączanie do sieci kolejnych odbiorców, w tym firm działających w Strefie Aktywności Gospodarczej oraz Energylandii, jednego z największych w Europie parków rozrywki.
Gmina Zator jest jedną z 17 w województwie małopolskim, w których Polska Spółka Gazownictwa (PSG) realizuje zadania w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.
"PGNiG, poprzez rozwój sieci gazowej w całej Polsce, wspiera lokalne społeczności i lokalną gospodarkę. Dzięki naszym działaniom kolejne miejsca w kraju zyskują dostęp do ekologicznego błękitnego paliwa. Naszym celem jest do 2022 r. zapewnić 90 proc. polskiego społeczeństwa możliwość korzystania z przyjaznego dla środowiska gazu ziemnego" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.
Prezes PSG Marian Żołyniak poinformował, że Polska Spółka Gazownictwa konsekwentnie likwiduje tzw. białe plamy na mapie polskiego gazownictwa, a poprzez takie inwestycje jak budowa stacji regazyfikacji LNG zwiększa dostępność do gazu ziemnego odbiorcom na terenie całego kraju. Podkreślił, że jest to realna i skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza. Gaz ziemny jest bowiem jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii.
Burmistrz Zatora Mariusz Makuch nie kryjąc zadowolenia z inwestycji powiedział, że zabezpieczy ona dostęp do gazu dla potencjalnych inwestorów ze strefy ekonomicznej i dla mieszkańców.
Polska Spółka Gazownictwa należy do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Jest narodowym operatorem dystrybucji gazu ziemnego w Polsce, który dostarcza do odbiorców poprzez ponad 186 tys. km gazociągów. Zatrudnia ponad 11,5 tys. pracowników.
Dzięki Programowi przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018-2022, liczba gmin z dostępem do sieci gazowej wzrośnie o 300, do blisko 1,8 tys. W Polsce jest 2478 gmin. Powstać ma ponad 4,8 tys. km sieci gazowych i 77 stacji LNG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.