W środę, 3 kwietnia, zebrało się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Podczas posiedzenia akcjonariusze udzielili zgody na przejęcię przez spółkę większościowych udziałów w Przedsiębiorstwie Budowy Szybów od Grupy Famur.
Uchwała podjęta podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy daje JSW "zielone światło" dla przejęcia PBSz. Decyzja została podjęta jednomyślnie. JSW za kwotę 204 mln zł przejmie ponad 95 proc. akcji PBSz. Decyzja w tej sprawie miała zostać podjęta podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się 21 marca. Wtedy jednak, na wniosek reprezentanta Skarbu Państwa, obrady zostały przełożone.
PBSz specjalizuje się w budowie szybów i drążeniu wyrobisk. Jak wcześniej argumentowali przedstawiciele JSW przejęcie spółki ma przyczynić się zintensyfikowania robót przygotowawczych w kopalniach oraz realizacji inwestycji związanych z poszerzeniem bazy zasobowej. Obecnie górnicza spółka ma duże problemy ze znalezieniem firm zewnętrznych zajmujących się tymi usługami, bo ich liczba radykalnie się zmniejszyła w związku z kryzysem w branży.
– Przedsiębiorstwo Budowu Szybów jest spółką, która zdecydowanie wzmocni nasza Grupę Kapitałową w zakresie planów rozwojowych dotyczących pogłębiania szybów. Jak wiemy, bez tego nie ma wzrostu produkcji i rozwoju spółki. Drugi element to kompetencje PBSz w zakresie prac przygotowawczych. JSW miała w ostatnim czasie sporo kłopotów z firmami zewnętrznymi, PBSz ma uzupełnić te brak. Bez konstruktywnego wsparcia ze strony pana Wojciecha Trybuchowskiego, przedstawiciela strony społecznej w PBSz, ta transakcja nie doszłaby do skutku - powiedział Daniel Ozon, prezes JSW.
"JSW potrzebuje PBSz między innymi do pogłębiania już istniejących szybów oraz zintensyfikowania robót chodnikowych. Kopalnie JSW muszą pogłębić osiem szybów i trzy wydrążyć całkowicie od nowa. Przedsiębiorstwo wesprze zakłady Spółki także w drążeniu wyrobisk korytarzowych uzupełniając prace firm zewnętrznych. Należy pamiętać, że w kopalniach JSW rocznie wykonywanych jest 70 km prac chodnikowych" - można przeczytać w komunikacie spółki.
– Załoga PBSz jest bardzo usatysfakcjonowana decyzją o zakupie firmy, czekaliśmy aż ta transakcja zostanie sfinalizowana. Dołożymy wszelkich starań, by udowodnić, że skutki tej transakcji będą korzystne dla Grupy Kapitałowej JSW – dodał Wojciech Trybuchowski, przewodniczący NSZZ Solidarność w PBSz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.