Złożono 35 tys. wniosków, na koniec lutego tysiąc z nich zakończyło się już podpisaniem umów. Uruchomiono też pierwsze dotacje z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Ponieważ tempo nie jest zadowalające, pojawiła się propozycja stworzenia ekspozytur WFOŚiGW w powiatach.
W sumie do 2029 r. na termomodernizację domów, wymianę ogrzewania na ekologiczne przeznaczono z budżetu 103 mld zł. Uruchomiony jesienią 2018 r. program cieszy się sporym zainteresowaniem m.in. dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej prowadzonej w miastach i gminach. Najwięcej wniosków złożono do tej pory w województwie śląskim (4 tys.), a także na Mazowszu i w Małopolsce. Przyjmują je i weryfikują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska.
Można się starać o dotację albo skorzystać z ulgi, która umożliwia każdemu płatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych odliczenie do 53 tys. zł od podstawy opodatkowania za zakup niskoemisyjnych źródeł ciepła czy przeprowadzenia termomodernizacji budynku jednorodzinnego, w tym także wymiany okien.
Piotr Woźny, pełnomocnik programu „Czyste Powietrze”, zadeklarował ewentualne rozszerzenie sieci dystrybucji, czyli utworzenie ekspozytur WFOŚiGW w niektórych powiatach. Wszystko po to, aby przyspieszyć składanie i weryfikację wniosków. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Program rządowy to tylko jeden z filarów walki o czyste powietrze. To także wprowadzenie norm jakościowych dla paliw stałych i norm emisyjnych dla kotłów grzewczych.
Jednym z głównych winowajców powstawania smogu jest niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji z domowych pieców i lokalnych kotłowni opalanych węglem nie zawsze dobrej jakości. Jednak, jako że wymiana systemu ogrzewania nie jest działaniem wystarczającym, razem z wymianą pieca warto wykonać odpowiednią izolację domu, aby całe ciepło nie uciekało szybko na zewnątrz.
W sprawie realizacji programu rząd negocjuje z Komisją Europejską. Chodzi o finansowanie go w przyszłej perspektywie finansowej UE w l. 2021-2027. Priorytetem w negocjacjach jest dofinansowanie do kotłów na paliwo gazowe i elektryczne (w tym np. pompy ciepła). Tam, gdzie nie ma innych opcji, w grę wchodzi także paliwo stałe, czyli węgiel.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.