Niewiele jest regionów, których stereotypowe wyobrażenie tak bardzo odbiega od rzeczywistości, jak właśnie obraz Górnego Śląska. Kopalnie, huty i hałdy – stanowiące często pierwsze skojarzenie – to tylko niewielka część tutejszego krajobrazu. Przekonują o tym kuratorzy wystawy pt. „Śląsk z powietrza”, którą można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.
To Dawid Smolorz (tłumacz, dziennikarz, popularyzator historii Górnego Śląska, autor publikacji poświęconych tematyce regionalnej i środkowoeuropejskiej) oraz berliński fotograf Thomas Vossbeck, który wykonał zdjęcia podczas lotów nad polską i czeską częścią regionu w 2016 i 2017 r. W epoce obrazów satelitarnych spojrzenie „z góry” nie jest wprawdzie czymś wyjątkowym, lecz zdjęcia lotnicze – poza ich walorem artystycznym – pokazują perspektywę nieznaną fotografiom wykonanym z kosmosu.
Muzeum Śląskie, w którym można oglądać tę wystawę, podkreśla, że na fotografiach Górny Śląsk zaskakuje różnorodnością architektury i krajobrazu. Nie brak tu wielkich zakładów przemysłowych, ale składnikami pejzażu są miasteczka o średniowiecznym rodowodzie, szlacheckie rezydencje oraz malownicze wsie.
Outdoorowa ekspozycja ukazuje najbardziej spektakularne zakątki regionu. Twórcy wystawy pokazują Górny Śląsk w granicach historycznych, co oznacza, że przekraczają granicę państwową i prezentują także tę jego część, która leży na terytorium Republiki Czeskiej.
Wystawa jest częścią projektu, którego partnerami Muzeum Śląskiego są: Uniwersytet w Siegen, Instytut Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią – Instytut Wspólnoty Leibniza.
Wystawa jest czynna do 2 czerwca.
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, wystawa outdoorowa – Plac Grubiorza / teren pomiędzy łaźnią a budynkiem administracyjnym.
Koordynator projektu: Maja Duda
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.