Tematem wystawy archeologicznej „Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków” jest mało znana historia udomowienia ssaków. Wernisaż wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się 29 marca o godz. 18.
Organizatorzy podkreślają, że proces udomowienia ssaków rozpoczął się około 40 tys. lat temu, kiedy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka – przodka dzisiejszego psa. Na ekspozycji poznajemy pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia.
Dowiadujemy się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznamy drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy.
Uzupełnieniem opowieści jest prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Spośród 5500 gatunków człowiek zdołał udomowić zaledwie 19. Wśród eksponatów znajdują się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat, posiadające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką.
Wystawa daje możliwości poznania pracy archeozoologów, badających zwierzęce szczątki kostne pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stosowanych przez nich technik. Jest to pierwsza tego rodzaju wystawa w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce, której towarzyszy popularno-naukowa publikacja.
Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków - czas trwania 30.03 – 28.07.2019
wernisaż: 29.03, godz. 18.
Wernisaż będzie tłumaczony na polski język migowy. Będą dostępni także asystenci-audiodeskryptorzy do oprowadzania po wystawie osób niewidomych.
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1 / Łaźnia
Kurator: Renata Abłamowicz
Konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. inż. Daniel Makowiecki
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.