Nie odbędzie się zapowiadana na wiosnę całkowita wymiana drewnianej obudowy górniczej na podziemnej trasie turystycznej "Groty Nagórzyckie" w Tomaszowie Mazowieckim. Zamiast niej przeprowadzony zostanie w kwietniu remont punktowy. Zasadnicze prace zostają przełożone na jesień.
- Nasz inżynier nadzoru górniczego wytypował punktowo najbardziej wymagające wymiany podpory - powiedział Jarosław Pązik, kierownik podziemnej trasy turystycznej „Groty Nagórzyckie”, Filii Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
- Jesienią zostanie wymienione wszystko: drewniana podłoga, deski stropowe, podpory - dodał.
Dawna kopalnia piasku otrzymała zabezpieczenie górnicze w latach 2010-2011. Spora wilgotność panująca w podziemiach sprawiła, że przyszedł czas na wymianę obudowy drewnianej. Jest nią zabezpieczona cała ścieżka, jaką wędrują turyści. Pierwotnie przewidywano, że prace przeprowadzone zostaną w marcu i kwietniu.
Stanie się inaczej. Remont potrwa krócej, od poniedziałku 1 kwietnia do soboty 13 kwietnia. W tym czasie wymienionych zostanie około trzydziestu podpór. W ich miejsce wstawione zostaną nowe, z drewna dębowego. W tym czasie trasa podziemna będzie nieczynna, m.in. ze względu na hałas i roboty prowadzone z użyciem piły spalinowej.
Czynny będzie tylko kiosk z pamiątkami stojący na powierzchni. Będzie też można w dalszym ciągu zwiedzać wystawę poświęconą żołnierzom niezłomnym, jaka 2 marca została udostępniona w pawilonie wejściowym. Wystawę tworzą krótkie biogramy osób działających w partyzantce antykomunistycznej w okolicznych miejscowościach.
Zasadniczy remont obudowy górniczej ma zostać wykonany po sezonie turystycznym, prawdopodobnie pod koniec września i w październiku. Nowa obudowa wykonana zostanie z drewna sosnowego. Nadleśnictwo Smardzewice wycięło już w tym celu odpowiednią liczbę drzew. Drewno to wymagać będzie odkorowania i wysuszenia. Przyszły wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu na wykonanie robót górniczych, będzie miał to drewno przekazane do dyspozycji.
Tomaszowska trasa podziemna znajduje się w południowej części miasta, w dolinie Pilicy. Wbrew tradycyjnej nazwie nie ma ona genezy jaskiniowej, lecz jest zespołem wyrobisk górniczych udostępnionych z powierzchni sztolniowo. Od 6 lutego 2012 r. do podziemi są wpuszczani turyści.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.