Obrady przygotowawcze Rady Programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpocznie się 13 maja w Katowicach, odbyły się w piątek, 22 marca, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym - miejscu imprezy.
W spotkaniu uczestniczył m.in. wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski, który zapowiedział, że ważnym punktem programu tegoroczenj edycji EKG w Katowicach będzie prezentacja PEP do 2040 r., czyli rządowego dokumentu strategicznego "Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.". Ministerstwo Energii chce, aby Rada Ministrów przyjęła PEP przed 13 maja tego roku.
Więcej o projekcie PEP z komentarzem wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego - na portalu netTG.pl.
W ocenie wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka istotna tematyka tegorocznej edycji EKG dotyczyć będzie przyszłości rozwoju województwa, metropolii i regionu.
- Przyszłość świata, Europy, Polski, regionu województwa śląskiego, Metropolii i samych Katowic, to będą z pewnością bardzo istotne i ważne tematy dotyczące, przyszłości i rozwoju zarówno tego ekonomicznego, gospodarczego, jak również tego społecznego - ocenił Jarosław Wieczorek w kuluarach spotkania rady EKG w piątek.
Cechą charakterystyczną EKG w Katowicach jest przy tym realnle przełożenie dyskusji kongresowych na praktykę zarządzania regionem:
- Bardzo bym sobie życzył, żeby konkluzje i wnioski przedyskutowane w Katowicach były później podstawą do zarządzania i do wdrażania. To jest chyba największa wartość wszystkich rozmów. Chcielibyśmy rozmawiać o problemach i o wyzwaniach. O wyzwaniach regionu jakim jest Województwo Śląskie. Chciałbym rozmawiać o transformacji, która trwa już od ponad 20 lat - podkreślił wojewoda śląski.
Istotnym problemem kongresu w Katowicach będzie na pewno transformacja regionów górniczych.
- Mówimy tutaj o terenach górniczych, mówimy o "Programie dla Śląska" - to jest gigantyczny projekt finansowy oparciu na prawie 100 przedsięwzięć, które chcemy zrealizować w najbliższym czasie w naszym województwie. Chcemy rozmawiać również o nowo utworzonej Metropolii, która raczkuje, ale ma przed sobą ogromne możliwości i to będzie od nas tak naprawdę zależało, czy te możliwości zostaną w pełni wykorzystane. Mogę tylko wszystkich uczestników serdecznie zaprosić do udziału w kolejnym kongresie europejskim w Katowicach, w Metropolii w województwie śląskim - mówił w piątek w Katowicach Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski podczas obrad Rady Programowej przed XI edycją Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
XI Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress), największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej, odbędzie się 13-15 maja 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach. Wydarzeniu towarzyszyć będą European Start-up Days.
– Już po raz jedenasty spotkamy się w szerokim, opiniotwórczym, międzynarodowym gronie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. W dniach 13-15 maja 2019 r. będziemy wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, dyskutować o najważniejszych dla europejskiej gospodarki kwestiach, sprawach istotnych dla rozwoju naszego kraju, a także problemach i wyzwaniach w prowadzeniu biznesu z punktu widzenia "przeciętnego przedsiębiorcy" – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Wśród wydarzeń towarzyszących XI Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu wymienić można m.in. spotkanie młodego i innowacyjnego biznesu z przedstawicielami korporacji w ramach IV European Start-up Days (14-15 maja 2019 r.) oraz piątą odsłonę Projektu EEC – Liderzy Przyszłości, który zachęca młodych ludzi do udziału w życiu publicznym, inspiruje do działania i promuje aktywną postawę obywatelską.
Ostatnia, jubileuszowa X edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (14-16 maja 2018 roku) zgromadziła rekordową liczbę ponad 11,5 tys. uczestników. Odbywające się równolegle w Spodku European Start-up Days odwiedziło ponad 2,5 tys. osób, a w Projekcie EEC – Liderzy Przyszłości uczestniczyło 2 tys. studentów.
Szeroki i różnorodny zakres tematyczny obejmuje kilkanaście głównych obszarów, co daje ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. Wśród nurtów tegorocznej debaty znajdą się takie tematy jak rola młodych ludzi w przekształcaniu Europy i przyszłość Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym, międzynarodowa współpraca gospodarcza czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.