Wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe Polskiej Miedzi za luty 2019 r. podała spółka w raporcie w piątek, 22 marca. "Po dwóch miesiącach 2019 r. wyniki produkcyjne kształtują się powyżej wielkości zrealizowanych w analogicznym okresie 2018 r. i są zgodne z budżetem na ten okres lub przewyższają zaplanowany poziom" - poinformował KGHM.
Wyjątek stanowi produkcja molibdenu, której spadek w stosunku do 2018 r. wynika z planów wydobycia w chilijskiej kopalni KGHM Sierra Gorda (55 proc. udziałów), gdzie eksploatacja przechodzi aktualnie przez obszary o skąpej zawartości tego surowca.
Produkcja miedzi płatnej wyniosła 53,8 tys. t, o 19 proc. więcej, niż przed rokiem. Wzrost dotyczy KGHM Polska Miedź S.A. (głównie w zakresie produkcji z wsadów własnych, w tym z zapasu półfabrykatów) oraz Sierra Gorda (wyższy wolumen przerobionej rudy). Spadek produkcji w KGHM International dotyczył kopalni Robinson i wynikał przede wszystkim z eksploatacji rudy o niższej zawartości miedzi.
Do końca lutego wyprodukowano 119,9 t srebra, czyli aż o 68 proc. więcej, niż w tym czasie przed rokiem. Wzrosła też produkcja metali szlachetnych (TPM), o 19 proc., do poziomu 15,6 tys. uncji. Jest to rezultat wyższej produkcji złota w KGHM Polska Miedź oraz Sierra Gorda. Produkcja molibdenu wyniosła 1,2 mln funtów, 14 proc. mniej, niż rok temu.
Grupa KGHM w lutym tego roku sprzedała 61 tys. t miedzi płatnej (wzrost rok do roku o 40 proc.), 123,1 t srebra (wzrost o 44 proc.) i 18,6 tys. uncji TPM (metali szlachetnych), czyli aż o 127 proc. więcej, niż przed rokiem. Poziom sprzedaży molibdenu (1,5 mln funtów) był o 2 proc. niższy w porównaniu do lutego 2018 r.
W podziale na poszczególne zakłady znaczący wzrost sprzedaży miedzi odnotował KGHM Polska Miedź (+ 60 proc.). Duży wzrost - jak objaśnia spółka - wynika z większej dostępności katod miedzianych wskutek wyższej produkcji miedzi elektrolitycznej w hutach KGHM w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. Zakłady KGHM w Polsce sprzedały też o 46 proc. więcej srebra. "Sprzedaż srebra za granicę odbywa się zazwyczaj w ok. 20-tonowych partiach. Tym samym różnica wysyłek o jedną partię ma bardzo duży wpływ na dynamikę sprzedaży w poszczególnych miesiącach" - podano w raporcie.
Rekordowy był wzrost sprzedaży metali szlachetnych z polskich lokalizacji KGHM - o 658 proc. więcej, niż w lutym rok temu. "Podobnie jak w przypadku srebra, wysyłki złota na eksport odbywają się w większych partiach (zazwyczaj nie mniej niż 200 kg). W lutym 2019 r. zrealizowana została wysyłka złota na export w oparciu o produkcję z dwóch pierwszych miesięcy roku, bo w styczniu 2019 r. nie zgromadzono odpowiedniej ilości złota, która pozwoliłaby na zorganizowanie wysyłki eksportowej" - wyjaśniono wynik.
KGHM International zanotował spadki sprzedaży miedzi (o 31 proc.). Przyczyną była mniejsza ilość koncentratu z kopalni Robinson. Jednocześnie - jak podkreślono - sprzedaż miedzi w rudzie z kopalni Zagłębia Sudbury oraz katod z kopalni Carlota były wyższe w sumie o ok. 0,2 tys. t w porównaniu do lutego 2018 r.
Kopalnia Sierra Gorda w Chile sprzedała o 13 proc. miedzi więcej, niż rok wcześniej. O 6 proc. wzrosła sprzedaż srebra z Chile. Złota sprzedano z tej kopalni o 71 proc. więcej, niż w tym okresie 2018 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.