W piątek, 15 marca, przed południem ogłoszono oficjalne wyniki wyborów na stanowisko zastępcy prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej do spraw pracy i polityki społecznej. Z wyboru załogi JSW w nowej X kadencji funkcję tę będzie sprawował dotychczasowy wiceprezes – Artur Wojtków - poinformowały służby prasowej jastrzębskiej spółki w komunikacie.
Centralna Komisja Wyborcza JSW SA przedstawiła protokół z wyborów Członka Zarządu Spółki X kadencji przeprowadzonych w czwartek, 14 marca 2019 r. Wybory zostały uznane za ważne, wzięło w nich udział 13213 osób spośród 21732 uprawionych do głosowania. To oznacza, że frekwencja wyniosła 60,8 proc. Komisja poinformowała, że oddano 574 głosy nieważne.
Na Artura Wojtków zagłosowało 8083 pracowników, zdobył tym samym 64 proc. głosów, zwyciężając z Markiem Sękowskim, na którego oddało głos 4556 osób (36 proc. głosujących).
Nowy zastępca prezesa zarządu JSW jest z wykształcenia prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie "Społecznego dialogu pracy" na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz "Zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przemyśle" na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Z Jastrzębską Spółką Węglową SA Artur Wojtków związany jest niemal od początku jej istnienia, bo od 1995 r. Od maja 1995 r. do sierpnia 1999 r. pełnił funkcję Kierownika Działu Organizacyjno-Prawnego, a następnie w latach 1999–2009 był dyrektorem ds. pracy kopalni Borynia.
Artur Wojtków był popierany przez związkowcow Solidarności w JSW, miał też rekomendację prezesa Daniela Ozona ("cenię w ludziach profezjonalizm, rzetelne podejście do pracy, przewidywalność oraz szacunek dla ludzi" - napisał szef JSW, popierając kandydata).
Związkowcy docenili u Wojtkowa umiejętność współpracy i fakt, że reprezentował w ich ocenie interesy pracowników.
"To człowiek na każdy czas. W momencie kryzysu i wahnięcia koniunktury na rynku węglowym był jednym z twórców porozumień ratujących spółkę przed upadłością i pozwalających zachować górnikom miejsca pracy. W okresie prosperity był inicjatorem działań pozwalających na nadpłatę zaległości wobec załogi, powrotu do korzystniejszych rozwiązań płacowych, jak również wprowadzenia znacznych podwyżek płac. We wszystkich tych sytuacjach jawił się jako człowiek potrafiący bardzo dobrze współpracować ze związkami zawodowymi, reprezentujący przede wszystkim interesy górników – nawet za cenę otwartego sprzeciwiania się polityce antypracowniczej ówczesnego zarządu spółki" - napisali związkowcy Solidarności w JSW, zachęcając do głosowania na Artura Wojtkowa.
Sam Artur Wojtków wśród najważniejszych punktów swego programu na X kadencję wyliczył m.in.:
Przypomnijmy, że na mocy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiostw państwowych z początków transformacji gospodarczej w Polsce w latach 90. XX w. pracownicy przedsiębiorstw z większościowym udziałem Skarbu Państwa mają prawo wybierania swojego przedstawiciela do spraw pracowniczych w zarządzie spółki. Wiceprezes z wyboru załogi może być usunięty tylko przez pracowników, nie podlega decyzjom personalnym rady nadzorczej.
Obecna kadencja zarządu JSW kończy się do połowy tego roku. W zarządzie oprócz Artura Wojtkowa zasiadają prezes Daniel Ozon, wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź i p.o. wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Robert Małłek (delegowany czasowo przez radę nadzorczą).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.