Na oficjalnej liście zaprezentowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej znalazły się dwa nowe zawody górnicze. Wprowadzone zmiany stanowią przełom jeśli chodzi o profesjonalne kształcenie przyszłych pracowników KGHM Polska Miedź SA - poinformował portal netTG.pl we wtorek, 12 marca, Departament Komunikacji KGHM.
Ministerstwo Edukacji Narodowej rozszerzyło listę zawodów górniczych o "górnika podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny" oraz "technika podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny". Zmiany wprowadzone przez resort edukacji przyczynią się do znaczącej poprawy warunków kształcenia górników i techników, którzy w przyszłości będą pracować w KGHM przy wydobyciu rudy, a tym samym przy produkcji miedzi, srebra, złota oraz pozostałych surowców - informuje biuro prasowe Polskiej Miedzi.
Dzięki nowej klasyfikacji MEN programy kształcenia górników rud metali będą lepiej dostosowane do specyfiki branży.
Nacisk kładziono na węgiel kamienny
"Do tej pory w programach nauczania oraz egzaminach zawodowych główny nacisk kładziono na zagadnienia związane ze znajomością zasad eksploatacji złóż węgla kamiennego. Utrudniało to w dużym stopniu naukę i nabywanie potrzebnych umiejętności przyszłym górnikom i technikom o innych specjalizacjach" - czytamy w komunikacie KGHM.
Wydobycie węgla i rud metali różni się w sposób znaczący, zarówno w przygotowaniu jak i samej eksploatacji złóż. Dotyczy to wielu kwestii, począwszy od rodzajów wykorzystywanych maszyn, przez odmienne systemy wybierania złoża i techniki urabiania czy problemy ekologiczne, odmienne dla każdej branży - podkreśla KGHM.
"Informacja o rozporządzeniu jest niezwykle istotna dla KGHM, jednego z globalnych liderów branży miedziowej. Spółka zatrudnia obecnie 18 tysięcy osób, a wykwalifikowani pracownicy to jeden z fundamentów jej funkcjonowania. Dlatego też zmiany, które mogą przyczynić się do poprawy warunków kształcenia specjalistów w zakresie górnictwa i hutnictwa miedziowego, są dla firmy tak istotne" - podało biuro prasowe Polskiej Miedzi.
Kompetencje w branży górniczo-hutniczej
- Siła KGHM to wykwalifikowani pracownicy. Wzrost ich zaangażowania został wpisany do naszej nowej strategii na lata 2019-2023, dlatego też jesteśmy bezpośrednio zainteresowani poziomem kształcenia nie tylko obecnych, ale i przyszłych kadr. Koncern realizuje m.in. przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt pod hasłem "Kompetentni w branży górniczo-hutniczej" oraz projekt "Szkolnictwo dualne", polegający na zbudowaniu wśród uczniów szkół technicznych takiej wiedzy i umiejętności, które pozwolą pracować bezpiecznie i szybko zaadaptować się do wyznaczonych zadań – mówi Arleta Chorąży, dyrektor Departamentu Efektywności Zawodowej Pracowników w KGHM.
– Ważne jest, aby podstawa programowa kształcenia w zawodzie obejmowała treści praktyczne i przydatne w przyszłej pracy – dodaje dyrektor Chorąży.
Zarząd KGHM stawia sobie także za cel wspomaganie kształcenia zawodowego w regionie, zarówno na poziomie szkół średnich jak i uczelni wyższych. Firma wspiera m.in. badania naukowe prowadzone przez regionalne uczelnie.
Wydobycie węgla wciąż w programie, lecz w podstawowym zakresie
Rozporządzenie MEN nie oznacza, że z programu kształcenia górników i techników przygotowywanych do pracy w branży metalowej zupełnie znikną zagadnienia związane z wydobyciem węgla kamiennego. Będą one jednak przekazywane jedynie w podstawowym zakresie. Młodzi górnicy i technicy mają zapoznawać się przede wszystkim z technologią wydobycia rud metali, wiedzą na temat maszyn górniczych typowych dla branży czy zagrożeń występujących w kopalniach, w których wydobywa się rudę miedź i inne surowce. Również egzamin zawodowy będzie bardziej skoncentrowany na kwestiach kluczowych dla profesjonalistów z branży metalowej.
- Nam jako szkole bardzo zależy na tym, aby nasi absolwenci byli właściwie przygotowani do wejścia na rynek pracy. Do tego są potrzebne zarówno wiedza i umiejętności, jak i formalne potwierdzenie posiadanych kwalifikacji. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie nowych zawodów pozwoli na zmianę proporcji pomiędzy treściami dotyczącymi górnictwa miedziowego i górnictwa węglowego w nowych zawodach, na korzyść tego pierwszego. Tym samym możliwe będzie usprawnienie procesu kształcenia oraz lepsze przygotowanie absolwentów do pracy w górnictwie miedziowym – powiedziała Lucyna Kubis, dyrektor Zespołu Szkół Miedziowego Centrum Kształcenia Kadr w Lubinie.
"Rozporządzenie MEN stwarza ogromną szansę dla uczniów kształcących się w kierunku górniczo-hutniczym, związanym bezpośrednio z branżą miedziową. Jednym z jej światowych liderów pozostaje KGHM Polska Miedź SA, gdzie przyszli wykwalifikowani pracownicy będą mogli wykorzystywać w praktyce nabytą wiedzę i kompetencje" - czytamy w komunikacie KGHM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.